Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, MHP Genel Başkan Yardımcısı görevindeyken tartışma yaratan açıklamaları hakkında, "Rus uçakları bombalamaya başladığında bölgeyi bana diyorlar ki 'söyle bakalım, Türkmenlere silah gitti mi, gitmedi mi?' Rus uçağının bomba attığı bir yerde tüfeğin, merminin, tabancanın ne önemi var, cahiller, kafasızlar" diye tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Türkeş, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Patlamayı yapan, bu patlamanın en uçtaki maşasının Türkiye'ye giriş tarihi belli, parmak izi belli, biyometrik fotoğrafı da var. Ama bunun bir sabıkası yok, bunu kullanan el, böyle bir maşa seçmiş bu sefer" dedi.

Türkeş, Suriye Türkmen Meclisi Genişletilmiş İstişare Kurulu Toplantısı'ndaki konuşmasında Ankara'daki terör saldırısına değinerek, Türkiye'nin başkentinde böylesine bir olayın yapılmasının birçok yönünün bulunduğunu belirtti.

Olaya ilişkin "tedbir alınmadı" iddialarını hatırlatan Türkeş, Suriye'den 5 yıldır mültecilerin Türkiye'ye geldiğini belirterek, "Patlamayı yapan, bu patlamanın en uçtaki maşasının Türkiye'ye giriş tarihi belli, parmak izi belli, biyometrik fotoğrafı da var" diye konuştu.

3 milyona yakın insanın ülkeye geldiğini, her birinin "potansiyel düşman, tehdit" olarak algılanamayacağını kaydeden Türkeş, bu yüzden Batı'daki ve bu bölgedeki ülkelerin istihbarat kuruluşlarıyla, "devletim" diye geçinenleriyle irtibat kurmaya çalıştıklarını vurguladı.

Türkeş, "Ama bunun bir sabıkası yok, bunu kullanan el, böyle bir maşa seçmiş bu sefer. Bu bizi yıldırmayacak, bunun Cizre'de, Silvan'da, Silopi'de, Sur'da ya da Ankara'da olması hiçbir şeyi fark ettirmez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti teröre boyun eğmeyecek ve bununla sonuna kadar da savaşacaktır. Bunu herkes bilsin" ifadelerini kullandı.

"KENDİN GÜÇLÜ BİR ÜLKE OL, DİYE BU EĞİTİMİZ VERİYORUZ"

Başbakan Yardımcısı Türkeş, salondaki Türkmenlere seslenerek, "Suriye Türkmenlerinin o topraklar bin yıllık topraklarıdır, bugün de sizin, yarın da sizin olacak" dedi.

Suriye'de yapılanın "Burada bir enerji kaynağı var, ona bir koridor açayım, koridor açmak için de aklıma göre yeni bir düzenleme yapayım" şeklinde olduğuna dikkati çeken Türkeş, söz konusu koridorda Türkmenlerin ve topraklarının bulunduğunu anlattı.

Türkmenlere yardımların sürekli devam ettiğini, şu ana kadar AK Parti'nin il ve ilçe teşkilatlarından toplanarak, bölgeye sevk edilmiş 3 bin tırın yardıma gittiğini aktaran Türkeş, şöyle devam etti:

"Burada herkesin kalbi sizlerle atıyor. Kendi topraklarında mutlu, güvenli, sağlıklı ve refahlı yaşamaları arzusu ve temennisindeyiz. Dar günde, bu son dönemde olduğu gibi kapılarımız açık, başımız üzerinde de yeriniz var ama doğrusu herkesin kendi atasından kalan, ona hak, helal olan kendi topraklarında yaşamasını temin etmektir. Dünyanın her yerinde sıkıntı oluğunda 'aç kapıyı herkes Türkiye'ye gelsin' yaklaşımı doğru değil. Çoğu zaman bununla ilgili olaylarla karşılıyoruz. Gençlerimizi buraya alıyoruz eğitmek için geldikten sonra dönmek istemiyorlar. Biz, seni 'sen o topraklarda kendi bayrağını özgürce dalgalandır, 21. yüzyılda kendin güçlü bir ülke ol, o ülkenin yönetiminde söz sahibi ol' diye bu eğitimi veriyoruz."

Başbakan Yardımcısı Türkeş, "Bir dönemde oradaki yardımların daha iyi yapılabilmesi için bir laf sarf ettim. Daha sonra aymazlar, bu işten bihaberler. Rus uçakları bombalamaya başladığında bölgeyi bana diyorlar ki 'söyle bakalım, Türkmenlere silah gitti mi, gitmedi mi?' Rus uçağının bomba attığı bir yerde tüfeğin, merminin, tabancanın ne önemi var, cahiller, kafasızlar. Yani Türkiye'deki günlük siyasete, dünyadaki meseleleri harcayabilecek zihniyette maalesef insanlar da var, bir taraftan da bunlarla mücadele ediyoruz" diye konuştu.

"BİZLER, SİZLERİN YANINIZDAYIZ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da konuşmasında, Suriyelilerin büyük bir mücadele verdiğini, Türkiye'nin ayakta kalacağını ve büyüyeceğini belirterek, Suriye ve Irak Türkmenleriyle daha çok hemhal olunacağını ifade etti.

Özdağ, "Biz, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunarak, Suriye'deki her etnik yapının temsil edileceği, demokratik bir Suriye'nin inşa edilmesini, Esed'in gitmesini, zulmün bitmesini istiyoruz. Birliğiniz ve beraberliğinizi muhafaza edin. Bizler, sizlerin yanınızdayız. Türkiye'de bulunan herkes sizinle beraber" dedi.

AA