Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bartın'da 937 kişinin kişisel verilerini hukuka aykırı olarak ele geçirdiği iddia edilen 2 kişi hakkında 937'şer yıldan 3 bin 748'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Türkiye'nin değişik illerinde yaşayan mağdurlara talimatla şikayetlerinin alınması için tebligatlar gönderilmeye başlandı.

Bartın'da faaliyet gösteren bir iletişim bayinden 24 Temmuz 2014'te sahte kimlik kullanarak cep telefonu satın almak isteyen İ.K. ve bu kişiyle bağlantılı olduğu anlaşılan V.G. yakalandı. Bu 2 kişinin bulunduğu otomobilde yapılan aramada bir flash bellek bulundu.

Bartın Sulh Ceza Hakimliğinden alınan kararla flash bellek incelendi. Flash bellek içinde 937 kişiye ait kimlik ve sürücü belgesi fotokopileri ile kişilere ait bilgiler bulunduğu tespit edildi. Flash bellekte bilgileri yer alan kişilerin yapılan araştırmasında, Türkiye'nin değişik illerinde oturdukları, 13'ünün hayatını kaybettiği saptandı.

3 BİN 748'ER YIL HAPİS İSTENİYOR

Yapılan soruşturma sonunda Cumhuriyet Savcısı, 11 Şubat 2016'da tutuksuz İ.K. ve V.G. hakkında "Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek" suçundan Bartın 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

Savcı, hazırladığı iddianamede, her bir sanığın TCK'nın 136/1 maddesine göre 1 yıldan 4 yıla kadar, mağdur sayısınca 937 kez yani toplamda 937'şer yıldan 3 bin 748'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, tüm mağdurların isimlerine ve sanıklardan İ.K'nın savunmasına da yer verildi. İ.K'nın savcılıkta alınan ifadesinde, iddia edilen kimlik bilgilerini ismini "Zeki" olarak bildiği "hoca" lakaplı bir şahıstan temin ettiğini söylediği belirtildi.

MAĞDURLARA ULAŞILMAYA BAŞLANDI

Davanın duruşma tarihi 28 Eylül 2016 olarak belirlenirken, mahkeme hakimi, 937 mağdurun şikayetini ikamet ettikleri illerin nöbetçi Asliye Ceza Mahkemelerinde talimatla almak için duruşma günü belirtir tebligatlar göndermeye başladı.

Bartın'da hiç yaşamadığı halde kimlik bilgileri ele geçirilen 4 Adanalı'dan biri olan müzisyen Oktay Pekyen (52), mahkeme tebligatı eline geçer geçmez adliyeye gitti.

Talimatla 30 Mayıs'ta Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesinde mağdur sıfatıyla ifade verecek olan Pekyen, iddianameyi okuduğunda korktuğunu belirtti.

Sanıkları tanımadığını, hayatı boyunca hiç Bartın'a gitmediğini anlatan Pekyen, şunları kaydetti:

"Bu olay yüzünden gözüme uyku girmiyor acaba bu kişiler adıma iş yeri mi kurdu, başkalarını mı dolandırıp beni borçlandırdılar? Endişe içindeyim. Evim, arabam var. Beni borçlandırıp elimden alabilirler. Benim kimlik bilgilerimi nasıl almışlar? Ben hayatım boyunca hiç Bartın'a gitmedim. Suç işleyip üzerime yıkmalarından korkuyorum. Kısa süre önce basında kişisel verilerin ortalıkta elden ele gezdiği söyleniyordu, korktuğum başıma geldi. Ben bu kişilerden şikayetçiyim, en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum."

AA