Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bolu'da 10'uncu Yıl Marşı'nı yasaklayarak dikkati çeken İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'e eleştiriler sürerken; destek verenler de ortaya çıktı. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Şube Müdürü olan Fatih Aka, 'change.org' adlı internet sitesinde "Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz yalnız değildir" başlığıyla kampanya başlattı.

Balıkesir İl Milli Eğitim müdürüyken 'görevi kötüye kullanmaktan' ve Kütahya'da ise eğitim denetmenleri başkanlığı yaptığı dönemde bir kamu görevlisinin suçunu bildirmediği gerekçesiyle açılan davalardan 5'er ay hapis cezası alan, toplamda 10 ayı bulan bu cezaları ertelenen Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, son olarak 10'uncu Yıl Marşı'nı yasaklamasıyla gündeme geldi. Bu girişimi büyük tepki çeken Yusuf Cengiz'e destek için Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde şube müdürü olarak çalışan Fatih Aka, 'change.org' adlı internet sitesinde, 'Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz yalnız değildir' başlığıyla bir kampanya başlattı.

"ONURLU DURUŞ SERGİLEYEN İL MÜDÜRÜ"

Fatih Aka, eski müdürü ve aslen Balıkesirli olan Yusuf Cengiz için başlattığı kampanya metninde şu görüşleri savundu:

"Darbeci zihniyetle başlayan ve halen eski alışkanlıklarını sürdürme eğilimi gösteren Kuzey Korevari yaklaşımlara karşı medeni cesaret göstererek, mantığın emrettiğini insanlara bir kez daha hatırlatan ve milli marşımızın yerine ikame edilmeye çalışılan her türlü girişime karşı onurlu bir duruş sergileyen il müdürünü muhatap alan linç girişiminde yalnız olmadığını göstermek için tüm vicdan sahiplerini destek olmaya çağırıyoruz."

ANAYASA'NIN 25'İNCİ MADDESİNİ HATIRLATTI

Sık sık kampanya güncellemesi de yapan Fatih Aka, anayasanın 'Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz' diyen 25'nci maddesini de hatırlattı. Aka, "Tabii ki herkes için geçerli resmi bir emir söz konusu değil, basın olayı sanki bir yasak söz konusuymuş gibi aksettiriyor" iddiasında bulundu.

Yusuf Aka, bir başka güncellemesinde de Yusuf Cengiz ve mehteran takımının bir fotoğrafını yayınlarken, "Algıyı yanlış yönetmeye kalkanlara karşı daima destek" yazdı.

171 DESTEK GELDİ

Fatih Aka'nın kampanyasına 171 kişi imzasıyla ve yorumlarıyla destek verdi. Balıkesir Kadriye-Kemal Güler Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Arif Nalbant, 10'uncu Yıl Marşı için "28 Şubat darbesini hatırlatan söz dizeleri" diye yazdı.

"100. Yıla yaklaşırken 10. Yıl ile yaşamak" diyen Faruk İpek, ise "Azınlığın sözünün geçtiği dönemin kapanmasına vesile olması için destekliyorum" yorumunda bulundu. Fatih Acar, "Maneviyattan yoksun masa başında yazılan kelimeler dizesini kabul etmem mümkün değildir. Dayatmalara karşıyım" dedi.

DHA