• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Neşet DİŞKAYA/İZMİR

İzmir'de "harp silahı bulundurmak" suçundan tutuklanan ve dün görülen duruşmada tahliye kararı verilen Alparslan Çelik'in başka suçlardan aldığı cezalar nedeniyle bir yıl daha cezaevinde kalacağı öğrenildi.

İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde 31 Mart'ta lokantada silahlı kişiler olduğu yönündeki ihbar üzerine '6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa Muhalefet" ve "Harp silahı bulundurmak" suçlarından tutuklanan Alparslan Çelik'e dün (pazartesi) İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada yurt dışı çıkış yasağı konularak tahliye kararı verildi. 3 aydan 9 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Çelik'in avukatları müvekkillerinin çok az infazı bulunan bir suç nedeniyle tahliye olamadığını ancak birkaç gün içinde denetimli serbestlikle tahliye olmasını beklediklerini söyledi.

ÖNÜMÜZDEKİ HAZİRAN'A KADAR CEZAEVİNDE

Ancak adli kaynakların verdiği bilgiye göre Alparslan Çelik'in 'hükümlü ya da tutuklunun kaçmasına yardım', 'dolandırıcılık' ve iki ayrı olaydan 'parada sahtecilik' suçlarından 2.5 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu ve önümüzdeki yıl haziran ayına kadar cezaevinde kalacağı belirtildi.

TAKİPSİZLİK KALDIRILMIŞTI

Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağının pilotunu, paraşütle atladıktan sonra Suriye topraklarında öldürdüğü iddia edilen Alparslan Çelik hakkında bu suçtan verilen takipsizlik kararı bir süre önce Rusya'da gelen yeni belgeler üzerine kaldırılmıştı. Olayı soruşturan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı, yeni iddia ve delillerin oluştuğunu belirtip, daha önce verdiği takipsizlik kararını kaldırmış ve yeniden soruşturma başlatmıştı.