Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eskişehir'de gözaltına alındıktan sonra İzmir'e getirilen Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan emniyetteki sorgulamasının ardından adliyeye sevkedildi. Darbe girişimi sırasında İzmir Çiğli 2. Anajet Üssü'nde darbeciler arasında olduğu ileri sürülen darbe başarısız olunca daha sonra Eskişehir'e geçip darbe karşıtı girişimlerde bulunan Korgeneral Demisrarslan, polisteki ifadesinde darbecilerin arasında olmadığını, suçlamaları reddettiğini söylediği öğrenildi.

Türk silahlı Kuvveleri içerindeki, bir grup Fetullahçı Terör Örgütü üyesi subayların, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunduğu sırada, İzmir'in Menderes ilçesinde bulunan askeri kampta tatilde olan Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan iddiaya göre darbe girişimin başlamasından sonra darbecilerin bulunduğu Çiğli 2. Na Jet Üstü'ne gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saldırı düzenleyen ekip ile aynı saatlerde üste bulunan Korgeneral Demirarslan, iddiaya göre Cumhurbaşakanı'na düzenlenen saldırının başarısız olması ve Türkiye genelinde darbenin başarısız bir şekilde sürmesi üzerine Çiğli 2. An Jet Üstü'nden askeri uçakla 03.50 sıralarından ayrılıp Eskişehir'deki hava üstüne gidip darbe karşıtı gibi görünüp emirler verdiği ileri sürüldü.

Darbecilerin atama listesinde Hava Kuvvetleri Komutanı olarak geçen Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, Eskişehir'de polis ekiplerince gözaltına alınıp İzmir'e getirilmişti. Buradaki polis ifadesinde Korgeneral Demirarslan, suçlamaları red ettiği ve darbe girişiminde bulunmadığını söylediği öğrenildi. Emniyetteki ifadesinin ardından Demirarslan, bugün öğle saatlerinde adliyeye sevkedildi.

DEMİRARSLAN'IN ATALAY FİLİZ İLE BAĞLANTISI
Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'ın, TÜBİTAK'ta çalışan oğlu Göktuğ Demirarslan, 2013 yılında seri katil Atalay Filiz tarafından Rus sevgilisi Rus sevgilisi Elena Radchikova ile birlikte öldürülmüştü. Atalay Filiz kaçtığı İzmir'de yakalanmıştı.

11 AVUKAT DA ADLİYEDE
Öte yandan geçtiğimiz günlerde, Fetullahçı Terör Örgütü'nündarbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında polisin düzenlediği operasyonlarda yakalanan 11 avukat, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildiği belirtildi. Aranması bulunan 14 avukatı ile ilgili soruşturmanın da devam ettiği bildirildi.

İZMİR'DE 6 TUTUKLAMA
İzmir'de de Sahil Güvenlik Hava Komutanı Albay Bülent Özbaşaran, Binbaşı Fatih Güzeloğlu, Yüzbaşı Müjdat Sarısoy, Yüzbaşı Hakan Barış, Hakim Üsteğmen Rıdvan Güneş ve Hakim Üsteğmen Erhan Sağlam, emniyetteki işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alınan 6 kişi, tutuklanma istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Suçlamaları kabul etmedikleri belirtilen 6 kişi, tutuklandı.

AJANSLAR