Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AA - HABERTÜRK HABER MERKEZİ

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar yurt genelinde devam ediyor.

Balıkesir'de, gözaltına alınan 9. Ana Jet Üs Komutanlığından 20 pilotun arasında yer alan pilot üsteğmen Oğuz Bilgin ve Aykut Yüce, 23 Temmuz'da çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu pilotların, "F-16 uçaklarıyla 9. Ana Jet Üssü'nden havalandıkları ve İstanbul üzerinde yaklaşık bir saat uçuş gerçekleştirdikten sonra geri döndükleri"nin tespiti üzerine cumhuriyet savcılığı, karara itirazda bulunarak, tutuklanmalarını talep etti.

Bunun üzerine yakalanıp adliyeye sevk edilen 2 pilot, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Pilotların ifadelerinde, kendilerine verilen emri uyguladıklarını ve ne olduğunu bilmediklerini iddia ettikleri öğrenildi.

Soruşturma kapsamında, aralıklarla 9. Ana Jet Üs Komutanlığında görevli bir albay ve 20 pilot gözaltına alınmıştı. Bunlardan adliyeye sevk edilen Albay Ahmet Kunduracıoğlu tutuklanmış, 15 pilot adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Gözaltındaki 5 pilotun sorgusu ise sürüyor.

DİYARBAKIR, ESKİŞEHİR VE ELAZIĞ'DAKİ SORUŞTURMALAR
Diyarbakır'da 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, 2. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli ile Diyarbakır İl jandarma Komutanı Albay Hasan Ceyhun Keleş'in de aralarında bulunduğu 41 kişi adliyeye çıkarıldı.

Eskişehir'de hakkında yakalama kararı bulunan Hava Pilot Kurmay Albay Abdurrahman Aslan ile Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Volkan Boy'u gözaltına aldı. Zanlıların, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildiği öğrenildi.

Elazığ'da da İl Jandarma Komutanlığında görevli 7 asker gözaltına alındı.