Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstediği bir bölüm ile üniversite sıralarının hayalini kuran öğrencilerin, YGS ve LYS sınavlarından aldıkları puan ile yapacakları tercih maratonu başladı. Önceki yılların taban puanları ve sıralamalarının baz alınacağı tercih sürecinde adaylar, aldıkları sıralamalara göre hedeflerindeki bölümler için tercih yapacak. ÖSYM yeni tercih kılavuzu ve rehberi için haberimizin detaylarını inceleyebilirsiniz.

ÖSYM YENİ TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

EN ÇOK ARANAN ÜNİVERSİTE LİSTESİ

Yandex, 29 Temmuz'da başlayan tercih dönemi öncesindeki 1 aylık süreçte yapılan aramaları inceledi. Devlet üniversitelerinin daha çok arandığının belirlendiği inceleme sonucunda Türkiye'de tercih dönemi öncesinde en çok aranan üniversitenin İstanbul Üniversitesi olduğu ortaya çıktı. ÖSYM verilerine göre son 8 yıldan bu yana en çok tercih edilen vakıf üniversitesi olan İstanbul Aydın Üniversitesi, internette de en çok aranan ilk 10 üniversite arasına girme başarısını gösteren tek vakıf üniversitesi oldu.

"Yandex'te en çok aranan üniversiteler şu şekilde sıralandı:
1- İstanbul Üniversitesi
2- Anadolu Üniversitesi
3- Akdeniz Üniversitesi
4- Atatürk Üniversitesi
5- Ankara Üniversitesi
6- Marmara Üniversitesi
7- Gazi Üniversitesi
8- Ege Üniversitesi
9- Uludağ Üniversitesi
10-İstanbul Aydın Üniversitesi".

ÖSYS TERCİH ROBOTU YAYINLANDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversite adaylarına yükseköğretim programları tercihlerinde rehberlik amacıyla hazırlanan "2016-ÖSYS Tercih Robotu"nu yayınladı.

ÖSYM'nin internet sitesinden yer alan duyuruya göre, üniversite adayları, tercih robotuna "https://rehberlik.osym.gov.tr" adresinden ulaşabilecek.

Adaylara, tercihlerini belirlemelerinde yardımcı olmak amacıyla hazırlanan "2016-ÖSYS Tercih Robotu"’nda, "2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu"nda yer alan yükseköğretim programlarında üniversite adı, program adı, puan türü, programın bulunduğu şehir gibi alanlara göre arama yapılabilecek.

Adaylar, tercih robotu ile her bir puan türündeki başarı sıraları ile girmeyi düşündükleri yükseköğretim programlarına geçen yıl yerleşen en küçük puana karşılık gelen başarı sırasını karşılaştırarak girebilecekleri programları (tercihlerini) belirleyebilecek.

ÖSYS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

YERLEŞTİRME İŞLEMİNİZ NASIL YAPILACAK?

Merkezi yerleştirmenin nasıl işlediğini bilmeniz, tercih yaparken daha dikkatli olmanızı sağlayacak. Merkezi yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayarla yapılır. Sistemin esasları da şöyle işler:

Her programa kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek.

Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla ya da sınavsız geçişle girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

Kayıt hakkı kazanılan programın sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

Kayıt yaptırdığınız bir programa gitmeseniz bile sistemde bu programı kazanmış görünecekseniz. Gelecek yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanınız hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı 0.12 katsayıyla değil, 0.06 katsayıyla çarpılacak.

TERCİH İÇİN KAÇ PUAN GEREKİYOR?

Meslek yüksekokulu önlisans programları: Sınavsız geçiş kontenjanları hariç ilgili YGS puan türünde en az 150 puan.

Açık öğretim önlisans ve lisans programları: Sınavsız geçiş kontenjanları hariç ilgili YGS puan türünde en az 150 puan.

Özel yetenek gerektiren lisans programları: Ön kayıt için en az 150 puan. Devlet konservatuvarlarında lise devresi mezunlarına puan şartı yok. engelli öğrencilerin YGS puanlarından birinin 100 olması yeterli.

Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile teknoloji, sanat ve tasarım, turizm fakülteleri lisans programlarının M.T.O.k. kontenjanları: YGS-LYS puan türünde en az 180 puan.

Meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programları: ilgili LYS puan türünde en az 180.

TERCİHLER BUGÜN BAŞLIYOR 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2016-ÖSYS tercih işlemlerinin bugün alınmaya başlanacağını ve tercih süresinin 3 Ağustos'ta sona ereceğini bildirdi.

ÖSYM'nin internet sitesinde yaptığı duyuruda, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun, ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden yayınlandığı bildirildi.

Duyuruda, 18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet sayfasından yayınlanan kılavuzda güncelleme yapıldığından adayların tercih işlemi için bugün yayınlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM'nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerektiği kaydedildi.

ÖSYM'ce, kılavuz basımı, dağıtımı ve satışının yapılmayacağı bildirildi. Adayların tercihlerini 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapacakları belirtilen duyuruda, başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacağı, ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listelerinin geçerli olmayacağı, sadece elektronik ortamda yapılacak tercihlerin işleme alınacağı ifade edildi.

ÖSYM, adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumalarını ve hiç kimseyle paylaşmamaları uyarısında da bulundu.

Duyuruda, adaylara TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisinin sorumlu olacağı belirtildi.

Adayların, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacağı ve tercih işleminin ekrandaki uyarılara göre sonlandırılacağı bildirildi.

Adayların, tercihlerinin ÖSYM'ye ulaştığından emin olmaları için ekranda "2016-ÖSYS tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri, tercih işlemini tamamladıktan sonra "tercih süresi" içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmeleri ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamaları gerektiği belirtildi.

Tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra adayların "tercih süresi" içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapılabilecekleri kaydedildi.TERCİH SÜRESİ UZATILMAYACAK

Duyuruda, "tercih süresi" tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamayacağı ve gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçelerin işleme alınmayacağı belirtildi.

Tercih işlemlerinin 3 Ağustos saat 23.59'da sona ereceği ve tercih süresinin uzatılmayacağı da duyuruldu.

Duyuruya göre, 18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda ise güncellemeler yapıldı.

Buna göre, OHAL Kararnamesi ile kapatılan Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa), Canik Başarı Üniversitesi (Samsun), Fatih Üniversitesi (İstanbul), Gediz Üniversitesi (İzmir), İpek Üniversitesi (Ankara), Melikşah Üniversitesi (Kayseri), İzmir Üniversitesi (İzmir), Mevlana Üniversitesi (Konya), Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul), Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır), Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul), Şifa Üniversitesi (İzmir), Turgut Özal Üniversitesi (Ankara), Zirve Üniversitesi (Gaziantep) kılavuzdan çıkarıldı.

Ayrıca kapatılan Kanuni Üniversitesi'nin kılavuzda kontenjanı olmadığından, bu üniversiteyle ilgili güncelleme yapılmadığı öğrenildi.

Kılavuza, TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalarda "kimya" alanında alınan dereceler için "tıp programı" eklendi.

Yeni Yüzyıl Üniversitesinin kontenjanları ise yeniden düzenlendi.

MESLEK LİSELERİNE EK PUAN HESAPLANMADI

Öte yandan ÖSYM tarafından "ÖSYS Tercihlerinde ek puanı" ile tercih yapacak adaylar için de bir duyuru yayınlandı.

2016-ÖSYS Kılavuzuna göre bu yıl, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselere 30 Mart 2012'den sonra kayıt yaptıran öğrenciler için ek puanın hesaplanmadığı bildirilen duyuruda, bunun sonucu olarak birçok puan türünde ek puanı hesaplanan aday sayısının bir önceki yıla göre azaldığı ifade edildi. Duyuruda, 2015 ve 2016 yıllarında yapılan YGS ve LYS'lerde her bir puan türünde ek puan hesaplanan aday sayılarını gösteren tabloya da yer verildi.

2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda, tercih edilebilecek lisans programlarına ait bilgiler yer aldı.

Yerleştirmeler için ek puanı ile tercih yapacak adayların, 2016-LYS sonuç belgelerinde yer alan "ek puanlı yerleştirme başarı sırası" bilgilerini kullanırken, bu yıl ek puanlı YGS ve LYS yerleştirme puanı hesaplanan aday sayılarındaki azalmayı göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

ÖSYM'nin duyurusunda, adayların tercihlerini yaparken incelemeleri tavsiye edilen tablolar ve 2 ek puanlı tercih örneği de paylaşıldı.