Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, "93 yıl önce temelleri atılan Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde, yine o temellerin atıldığı çatı olan Birinci Meclis'ten Anıtkabir'e bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu yürüyüşe parlamenter demokrasimizin savunucusu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacaktır. Bu yürüyüş, Cumhuriyet'e ve demokrasiye olan bağlılığımızı kararlı bir şekilde göstereceğimiz bir yürüyüş olacaktır." dedi.

Bingöl, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda CHP'nin düzenleyeceği kutlamalara ilişkin bilgi verdi.

Parlamenter demokrasinin mabedinin TBMM olduğunu belirten Bingöl, "O nedenle 93 yıl önce temelleri atılan Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde, yine o temellerin atıldığı çatı olan Birinci Meclis'ten Anıtkabir'e bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu yürüyüşe parlamenter demokrasimizin savunucusu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacaktır. Bu yürüyüş sıradan yürüyüş, bir yıl dönümüne özgü yürüyüş değildir. Bu yürüyüş, Cumhuriyet'e ve demokrasiye olan bağlılığımızı kararlı bir şekilde göstereceğimiz bir yürüyüş olacaktır." ifadesini kullandı.

Bingöl, 19 Mayıs'ta, 30 Ağustos'ta Kızılay'dan Anıtkabir'e gerçekleştirdikleri yürüyüşlerde olduğu gibi bu yürüyüşte de sadece CHP'lilerin olmayacağını dile getirerek, cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye, barışa, özgürlüğe sahip çıkan, bunları önemseyen bütün vatandaşların davet edildiği bir yürüyüş gerçekleştireceklerini söyledi.

Anafartalarla başlayan, 19 Mayıs ile ruh bulan, 30 Ağustos'taki zaferle taçlanan ve 29 Ekim'de Cumhuriyet'in ilanıyla şekillenen bu "kutlu yürüyüş"e bütün vatandaşları davet eden Bingöl, parlamenter demokrasiye ve Cumhuriyet'e olan inançlarının gereği olarak yürüyüşe öncülük ettiklerini, bu değerlere sahip çıkan bütün vatandaşların da katkı sağlayacağına inandıklarını belirtti.

"GERİ ADIM ATMAMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ"
Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Çağdaş demokrasinin en iyi şekilde hayata geçirileceği hükümet şekli cumhuriyettir." dediğini hatırlatan Bingöl, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir. O nedenle ülke yönetimi bir şahsa, zümreye, gruba teslim edilemeyecek kadar kıymetlidir, önemlidir. Onun için biz, Cumhuriyet'e ve parlamenter demokrasiye olan bağlılığımızı ve kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. Başvurumuzu yaptık, resmi başvurumuz önemli ölçüde kabul görmüştür. Bizim kararlılığımız her halükarda bu yürüyüşü gerçekleştirmek noktasındadır ama yaptığımız başvuru da olumlu karşılanmıştır. Emniyet'in de sonuna kadar çok nitelikli bir güvenlik önlemi alacağına inanıyoruz. Vatandaşlarımız en ufak bir kaygı duymadan, Cumhuriyet'e, parlamenter demokrasiye, Türkiye'nin barışına ve kardeşliğine hizmet edecek olan bu anlamlı yürüyüşe katılacaklarını düşünüyoruz. Bütün sivil toplum örgütlerimiz, sendikalarımız, meslek odalarımız, hemşehri derneklerimizin tamamı bayraklarıyla yüreklerinde taşıdıkları demokrasi ve cumhuriyet sevdasıyla oraya davetliler."

Bingöl, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Ankara'da bir canlı bomba ölü ele geçirildi. Bu noktada, Valilikten size herhangi bir uyarıda bulunuldu mu?" sorusuna, Bingöl, "Biz, birtakım görüşmeler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ankara İl Başkanımız görüşmelerini sürdürüyor, bir sorun yok. Terör faaliyetleri nedeniyle bizim geri adım atmamız asla söz konusu olamaz. Terörün amacı korkutmak, yıldırmak, sindirmek, pes ettirmek ve teslim almaksa biz korkmayacağız, sinmeyeceğiz, teslim olmayacağız. Bu tür eylemler, asla bizi yıldıramayacak, asla geri adım atılmayacak." karşılığını verdi.

CHP'nin kendi örgütleriyle de iç güvenliği sağlayacağını belirten Bingöl, emniyetin de bu yürüyüşün güvenliğiyle ilgili gerekli tedbirleri alacağına inandıklarını dile getirdi.

"YÜRÜYÜŞÜMÜZ TERÖRE KARŞI DA TAVIR OLACAK"
"Valilikten size yürüyüşle ilgili bir olur yazısı geldi mi?" sorusu üzerine, Bingöl, "Biz, resmi başvuru yapıyoruz ama bazen resmi yazı gelmeden de sözlü görüşmelerle bu karar altına alınıyor. Biz, vali ve emniyetle yaptığımız görüşmelerde olumlu görüşler aldık, bu açıdan bir sorun yaşamayacağız. Yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz." dedi.

Bingöl, "Başkanlık sisteminin getirilmesiyle ilgili çeşitli tarihlerin ortaya atıldığı"nın hatırlatılması üzerine, "Bunların hepsi söylenti, farklı farklı kulis bilgileri var. Bizim öteden beri başkanlık sistemiyle ilgili duruşumuz son derece net. Biz, parlamenter demokrasiyi savunuyoruz. Parlamentonun aksayan yönleri varsa bunların düzeltilmesiyle ilgili çalışmaların yapılmasını öneriyoruz. Parlamenter demokrasiden vazgeçmeyiz. İlerleyen günlerde somutlaşan bu konularla ilgili tavrımızı açıklayacağız." ifadesini kullandı.

"17-25 ARALIK MİLADI SÖYLEMİ DE ÇÜRÜMÜŞTÜR"
"Darbeleri Araştırma Komisyonunda konuşan eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 'Biz, 2004 yılında FETÖ konusunda Hükümeti uyarmıştık ama gereği yapılmadı.' dedi. Bu konudaki değerlendirmeniz nasıl?" sorusuna, Bingöl, "Sayın Genel Başkanımızın bir kez daha ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, açık bir şekilde Genel Başkanımızı teyit etti ve 'Milli Güvenlik Kurulunda bu kararın alınmasına rağmen Hükümetin herhangi bir girişimde bulunmadığını' ifade etti. Zaman zaman dile getirilen '17/25 Aralık miladı' söylemi de çürümüştür, çöpe atılmıştır." yanıtını verdi.

Bingöl, "Yürüyüş için siyasi partilere de bir davetiniz var mı?" sorusu üzerine, "Davetimiz herkese açık. Siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, sivil toplum örgütleri herkese açık. Tüm vatandaşlarımızın davetli olduğu bir yürüyüş. Biz, Birinci Meclis'ten Anıtkabir'e bu yürüyüşü mutlaka gerçekleştireceğiz. Çok büyük bir katılımın olacağına inanıyoruz. Bizim yürüyüşümüz sadece yıl dönümü yürüyüşü niteliğinde olmayacak. Teröre karşı da anlamlı bir tavrın göstergesi olacaktır." ifadesini kullandı.

AA