Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Geçtiğimiz aylarda Orman Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yapmış olduğu operasyonlar kapsamında ele geçirilen tarantulalar, Kocaeli'nin Darıca ilçesinde bulunan hayvanat bahçesinde koruma altına alındı. Koruma altına alınanlar arasında ünlü klip yönetmeni M. K.'ye ait hayvanlar da bulunuyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz aylarda yasa dışı yollarla temin edilen çok sayıda yaban hayvanının bir evde bakıldığı ihbarı üzerine operasyon düzenlemiş, düzenlenen operasyon kapsamında evde tarantulalar, kertenkele, yılan gibi yırtıcı hayvanlar bulunmuştu. Doğal ortamından koparılarak evde bakılan hayvanlara el koyan yetkililer, hayvanları Kocaeli'nin Darıca ilçesinde bulunan Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı'na teslim etti."YABAN HAYVANLARIN BESLENMESİ YASAK"

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Eğitim ve Pazarlama Müdürü Gökmen Aydın, "Ülkemizde yaban hayvanlarının evde beslenmesi ya da ticarette kullanılması yasak. Artık doğada bu hayvanların sayısı o kadar azaldı ki bu türlerin evde bakılması veya ticarette kullanılması iyice bu hayvanların doğadaki sayısına darbe vuruyor. Bu doğrultuda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Şube Müdürlükleri sürekli operasyon düzenliyorlar. Bu operasyonlarda da ülkemizde çok önemli yaban hayatı hayvanlarının ev ortamında bakıldığına rastlıyoruz" dedi.

"DOĞAYA BIRAKILDIKLARI ZAMAN ÖLEBİLİRLER"

Evlerde bulunan yaban hayvanlarının Türkiye iklimine uygun olmadığını belirten Aydın, "Bu hayvanlar ülkemiz iklimine uygun değil. Doğaya bırakıldığı zaman ölebilirler. O nedenle bakılabileceği bu civarda bulunan tek kuruluşuz. Bu nedenle operasyonlarda bulunan hayvanlar hayvanat bahçemize geliyor. Hayvanat bahçemizin sürüngen evindeyiz. Burada da çeşitli türlerde tarantulalar var. Bu tarantulalar da böyle bir operasyonda ele geçirilmiş canlılar ve burada koruma altında tutuluyorlar. Tabi bunun bir süreci oluyor. İade edilebiliyor ya da doğal yaşama uygun bir yer bulunduğu zaman Orman Su İşleri yetkilileri bunları buradan alabiliyorlar. Biz sadece geçici olarak bu canlılara ev sahipliği yapıyoruz" şeklinde konuştu.
Darıca Hayvanat Bahçesi'nde, operasyonlarda ele geçirilen ve koruma altına alınan hayvanlar arasında bulunan kertenkele, yılan ve çok sayıda tarantula hayvanat bahçesinin sürüngen evinde ziyaretçileri bekliyor.

İHA