Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul'da bankadan çıkan müşterileri takip ederek soyan kapkaççılara yönelik çalışma yapan polis, 2 Kolombiyalıyı suçüstü yakaladı.

Esenyurt'ta 4 gün önce bankaya giden M.K., 300 bin TL para çekti. Kapkaççılara karşı önlem amaçlı banka civarında bulunan polis ekibinin dikkatini 2 kişi çekti. Bankadan para çeken M.K., aracına bindikten sonra 2 şüpheli tarafından takip edildi. Banka civarında bulunan polis de kapkaççıları izlemeye başladı. Aracına binerek yola çıkan M.K., kısa süre sonra lastiğinin patladığını farkederek otomobilini sağa çekti. Bu sırada araçtan inerek lastiğiyle ilgilenmeye başlayan M.K.'nın yanına bir araç daha yanaştı. Araçtan inen bir kişi, yardım bahanesiyle M.K.'nın yanına gelerek M.K.'nın dikkatini dağıtırken, ikinci kişi otomobildeki para dolu çantayı aldı. Daha sonra araçlarına binen 2 şüpheli hızla olay yerinden kaçmaya başladı.

POLİSTEN KAÇAMADILAR

Şüphelileri takib eden polis ekipleri de hemen harekete geçti. Kısa sürede kapkaççılara yetişen polis ekiplei 2 şüpheliyi gözaltına aldı. Yakalanan şüphelilerin Kolombiya uyruklu Javier H.L. (57) ve Rodrigo Z. (40)olduğu belirlendi. Gözaltına alınan Kolombiyalılar, üzerinde M.K.'dan çaldıkları 300 bin TL para dolu çanta çıktı. Yapılan soruşturmada, şüphelilerin kiralık araçla, banka önlerine giderek, yüklü miktarda para çeken kişileri takip ederek kapkaç yaptıkları belirlendi. Ele geçirilen 300 bin TL, M.K.'ya teslim edildi.

YÖNTEMLERİ ÇIKARILDI

Aldıkları önlemle kapkaççıları yakalayan polis, şüphelilerin çalışma yöntemi de ortaya çıkarttı. Buna göre, şüpheliler, bankalarda para çekmeye gelen kişileri tespit ediyor. Ardından mağdurun kullandığı aracın lastiğini delecek özel çivi yerleştiriyor. Kurban, bankadan parasını çekip aracına bindikten sonra takip etmeye başlıyor. Sürücü lastiğin patladığını farkettiğinde kapkaççılar yardım bahanesiyle avlarına yaklaşıyor. Biri kurbanın dikkatini dağıtırken, diğeri araçtaki para dolu çantayı alıp kendi aracına geçiyor ve daha sonra hızla olay yerinden kaçıyorlar.

Mustafa ŞEKEROĞLU/İSTANBUL

İstanbul Laleli'de kapkaççılar, çantasını çalmaya çalıştıkları kadını metrelerce sürükledi. Kapkaççı terörü, güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi.

Edinilen bilgilere göre olay 28 Eylül'de Fatih Laleli'de yaşandı. Fatih'te yaşayan Moldova uyruklu Diana isimli kadın, yolda yürürken kapkaççıların hedefi oldu. Kadının arkasından sessizce yaklaşan iki kapkaççı, elindeki çantayı çalmaya çalıştı. Bu sırada çantayı vermemek için direnen kadın, yerde metrelerce sürükledi.

METRELERCE YERDE SÜRÜKLENDİ

Dehşete düşüren kapkaç anı, güvenlik kameralarına da saniye saniye yansıdı. Görüntülerde iki kişi, kadının arkasından sessizce yanaşıyor. Zanlılardan biri, kadının çantasını alarak kaçmak istiyor. Çantasının vermemek için direnen Moldova uyruklu kadın, metrelerce yerde sürükleniyor. Dirense de çantasını ve yere düşen telefonunu kapkaççılara kaptıran kadın, gözyaşlarına boğuluyor.

Olayın ardından genç kadının şikayeti üzerine Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Çevredeki güvenlik kameralarını izleyen polis, her yerde iki zanlıyı arıyor.

İHA

Adana'da kaybolduktan 3 gün sonra öldürülmüş halde bulunan Suriyeli şahsı öldürenler, sağır ve dilsiz olan Suriyeli zanlı ile işaret diliyle görüşülerek belirlendi.

İç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınarak, ailesiyle birlikte Adana'da yeni bir yaşam kuran Mehmet Sfuk, tarım işçiliği yaparak ailesinin geçimine katkıda bulunmaya başladı. 7 Kasım'da işe gitmek için evden çıkan Sfuk'tan bir daha da haber alınamadı. Ali Sfuk, arkadaşı ve aynı zamanda da ev sahipleri olan 35 yaşındaki Mehmet Toprak ile birlikte Köprübaşı Polis Merkezi'ne gidip, kardeşi için 'kayıp' başvurusunda bulundu.

Söz konusu başvuru üzerine polis, her yerde Suriyeli genci aramak için bölgede geniş kapsamlı bir arama çalışması yaptı. Aramalar devam ederken, Ali Hocalı köyünde kanal kenarındaki su kamışlarını kesen tarım işçileri, sudaki ceset kokusu üzerine durumu polise bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, ayakları dizlerinden kırık ve yüzünün yarısı fareler tarafından yenilen cesedi, CANKUR ekiplerinin de yardımıyla sudan çıkarttı.

Ceset üzerinde inceleme yapan polis, üzerinden 10 kurşun yarası bulunan şahsın, bir süre önce hakkında 'kayıp' başvurusu yapılan Mehmet Sfuk olduğunu belirledi. Bu kez devreye Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri girdi. Cinayete 'namus süsü' vermek için kasık bölgesinde çok sayıda kurşun yarası bulunan Suriyeli gencin kim ya da kimler tarafından öldürüldüğünü belirlemek için çalışma başlatıldı.

TERCÜMAN EŞLİĞİNDE İFADESİ ALINDI

Araştırmasını derinleştiren polis, Mehmet Sfuk'un ev sahipleri 40 yaşındaki Ahmet Toprak, kardeşi Mehmet Toprak ile birlikte Ahmet Dağ (26), Abdurrahman Keklik (38) ve Suriye uyruklu Abdulhannan İbrahim'i (21) gözaltına aldı. Cinayetteki sır perdesi ise sağır ve dilsiz olan İbrahim'in, tercüman eşliğinde alınan ifadesiyle aralandı. Suriyeli genç, işaret diliyle cinayetin tüm detaylarını anlattı.

Sağır ve dilsiz Abdulhannan İbrahim, cinayetin, 'uyuşturucu ticaretinden elde edilen para' yüzünden işlendiğini ve silahı da Mehmet Toprak'ın kullandığını anlattı. Katil zanlısı Toprak ise suçlamaları kabul etmedi.

Emniyetteki sorguları tamamlanan Mehmet Toprak, Ahmet Toprak, Ahmet Dağ, Abdurrahman Keklik ve Abdulhannan İbrahim adliyeye sevk edildi. Zanlılar, nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.