Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

İstanbul'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan terör örgütü DHKP-C'nin Gazi Mahallesi sorumlusu, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü DHKP-C'nin faaliyetlerini engellemek için çalışma başlattı.

Çalışma kapsamında örgütün Gazi Mahallesi sorumlusu olduğu belirlenen V.P. takibe alındı. Yapılan takiplerin ardından düzenlenen operasyonla şüpheli gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünün ardından emniyete götürülen V.P'nin, yapılan sorgulamada değişik tarihlerde Gazi Mahallesi'nde korsan gösterilere katıldığı ve örgüt adına çok sayıda cezalandırma eylemlerinde bulunduğu ortaya çıktı.

Ayrıca şüphelinin çok sayıda vatandaşı darp ve tehdit ettiği belirlendi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Beldesi'nde bir tekneye düzenlenen operasyonda, DHKP-C'nin "askeri kanat" sorumlusu Sevinç B. yakalandı. Sevinç B.'nin 2 kişinin öldürülmesi ve 1 kişinin yaralanması eylemlerinin azmettiricisi olduğu öğrenildi.

Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, İstihbarat Daire Başkanlığı ve MİT Bölge Başkanlığı'nın birlikte yürüttüğü operasyonda, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 2 cinayet 1 yaralama olayının azmettircisi olarak aranan DHKP-C askeri kanat sorumlusu Sevinç B.'nin Yunanistan'a kaçmaya hazırlandığı belirlendi.

TEKNEDE SAHTE KİMLİKLE YAKALANDI

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Beldesi'ndeki bir koyda tekneye operasyon düzenlendi. Teknede Leyla Sancar adına sahte kimlik düzenlenmiş Sevinç B. kıskıvrak yakalandı. Sevinç B.'nin DHKP-C terör örgütünün "askeri kanaat" sorumlusu olduğu belirlendi. DHKP-C'li Sevinç B'nin tekneyle Yunanistan'a kaçma hazırlığında olduğu öne sürüldü.

2 CİNAYET 1 YARALAMA SUÇUNUN AZMETTİRİCİSİ

Sevinç B.'nin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 7 ayrı suçtan arandığı, 23 Şubat 2016 günü DHKP-C terör örgütü üyesi yüzleri maskeli ve ellerinde pompalı tüfekli kişilerce Sultangazi'de Murat Çelik ve Mehmet Emin Akgül'ün öldürülmesi, M.Ü. isimli şahsın ise yaralandığı eylemlerinin azmettirici olduğu öğrenildi.

Nihat ULUDAĞ/ İSTANBUL

 

İstanbul'da terör örgütü DHKP/C'ye yönelik düzenlenen gözaltına alınan 6 şüpheliden 5'i tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden terör örgütü DHKP/C'ye yönelik düzenlenen operasyona ilişkin açıklama yapıldı.

İstihbarat ve Terörle Mücadele şube müdürlüklerine bağlı ekiplerin, Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) koordinesinde yaptığı çalışma sonucu, Sultangazi'de terör örgütü DHKP/C'nin mahalli alan sorumluları ile mahalli alan yapılanmasında faaliyet yürüten şüphelileri tespit edildiği belirtilen açıklamada, "Terör örgütünün Sultangazi ilçesinde etkinliğini yitirmesi ve halkın örgüte destek vermemesinden dolayı taban bulma arayışında olan, aynı zamanda iç karışıklık çıkartarak tekrar güçlü oldukları algısı yaratmaya çalışan, terör örgütü adına faaliyet gösteren 6 şahıs yakalanmıştır" denildi.

Açıklamada adliyeye sevk edilen şüphelilerden 5'inin tutuklandığı bir kişinin ise adli kontrol hükümleri ile serbest bırakıldığı aktarıldı.

İHA