Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

İzmir'in Çiğli ilçesinde bir kişinin yeğenini silahla öldürdükten sonra intihar ettiği olayla ilgili, daireyi kiralayan emlakçıya 10 bin lira ceza kesildi.

Alınan bilgiye göre, Egekent Mahallesi 8846 Sokak'ta Turan Sert'in (35), yeğeni Şeyma Soyuipek'i (23) tabancayla öldürüp intihar etmesiyle ilgili araştırma yapan polis ekipleri, olayın yaşandığı daireyi kiralayan emlakçı M.H'ye ulaştı.

M.H'nin, 22 Kasım'da yürürlüğe giren 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'deki "Özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadır.'' hükmünü yerine getirmediği tespit edildi.

Bu kapsamda, Kimlik Bildirme Büro Amirliği ekiplerince M.H'ye 10 bin lira ceza kesildi. Kaymakamlığa gönderilen cezanın henüz onaylanmadığı bildirildi.

İzmir'in Çiğli İlçesi'nde cinayet suçundan girdiği cezaevinden 5 ay önce tahliye olan 35 yaşındaki Turan Sert, kiraladığı evde yeğeni 23 yaşındaki Şeyma Soyuipek'i göğsünden tabancayla vurup öldürdü. Sert, ardından aynı tabancayı başına ateşleyerek yaşamına son verdi.

2005 yılında Muhammet Özütok'un öldürülmesiyle ilgili cezaevine giren Turan Sert, yaklaşık 5 ay önce tahliye edildi. Sert, Adnan Menderes Havalimanı'ndaki bir kafede kasiyer olarak çalışan yeğeni Şeyma Soyuipek ile birlikte, dün sabah saatlerinde Egekent Semti 8846 Sokak'taki bir daireyi kiraladı. Akşam saatlerinde daireye gelen ev sahibi, kira kontratını imzalatmak için Sert ile yeğeninin bulunduğu evin ziline bastı. Kapı açılmayınca kendi anahtarını kullanmak isteyen ev sahibi, açamayınca polisi aradı. Çilingir yardımıyla eve giren polis, dairenin salonunda Şeyma Soyuipek ile amcası Turan Sert'in cansız bedenlerini buldu.

ÖLDÜRÜP İNTİHAR ETMİŞ

Evde yapılan incelemede, Turan Sert'in, genç kızı tabancayla göğsünden vurduktan sonra aynı silahla başına ateş ederek yaşamına son verdiği belirlendi. Tabanca, Sert'in cesedinin yanında bulundu. Acı haberi alan ailenin yakınları sinir krizi geçirdi. Sert ve yeğeninin cansız bedenleri otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı.

NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Yeğenini öldürüp intihar eden Sert'in, neden ev kiraladığı ve ikili arasında ne yaşandığı ise henüz tespit edilemedi.

Bu arada, Şeyma Soyuipek'in babasının bir süre önce, Sert olan soyismini değiştirdiği öğrenildi. Soruşturma başlatan polisin, genç kız ile Sert'in yakınlarının ifadesine başvuracağı belirtildi.

Turan Sert, cinayet suçundan 11 yıl cezaevinde yattı ve 5 ay önce tahliye oldu. Sert, Adnan Menderes Havalimanı’nda kafede kasiyer olarak çalışan yeğeni Şeyma Soyuipek’le İzmir’in Çiğli İlçesi’nde bir ev kiraladı. Amca, kiraladığı evde geçen çarşamba günü Şeyma’yı tabancayla göğsünden vurarak öldürdü. Aynı tabancayla intihar eden amcanın işlediği cinayet, ev sahibinin kira kontratını imzalatmak için gelmesiyle ortaya çıktı. Polis cinayetle ilgili soruşturma başlattı, bazı bulgulara ulaştı ancak amcanın yeğenini neden öldürdüğü esrarını koruyor.

AMCA UYUŞTURUCU KULLANIYORMUŞ

Cinayet bürosu dedektifleri evde inceleme yaptı ve amfetamin sentetik uyuşturucu buldu. Amfetamin kullanan kişinin kıskançlık, gaipten sesler duyması ve kimsenin görmediği varlıkları görmüş gibi etki bırakmasını da değerlendiren polis, Turan Sert’in yeğeni Şeyma Soyuipek’i uyuşturucunun etkisiyle öldürmüş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.

Amca Sert’in uyuşturucu kullandığı kesinleşirken, Soyuipek’in uyuşturucu kullandığına dair kesin bir bilgiye ulaşılamadı. Kapıda zorlama olmadığını ve televizyon sesinin çok açık olduğunu belirleyen polis, genç kızın katiline direnmediğini de tespit etti. Şeyma Soyuipek ve amcası Turan Sert’in de telefon görüşmeleri, sosyal medya mesajları da incelenmeye başlandı.

Cinayetin aile içi infaz olma ihtimalini de değerlendiren polis, anne ve babanın bilgisine başvurdu. Genç kızın anne ve babası, amcayla cezaevinden çıktıktan sonra görüştüklerini, kızları Şeyma ile çok sık görüştüklerini bilmediklerini söyledi. Cinayet haberini aldıktan sonra, öldüren kişinin amcası olduğunu öğrendiklerinde büyük şok yaşadıkları belirten aile, Sert soyadını “Soyuipek” olarak değiştirmeleriyle ilgili de “Yurtdışına gitmemiz gerektiği için soyadımızı değiştirmek zorunda kaldık” yanıtı verdi.

Amcayla yeğeninin cenazelerini aile aldı ve Gökdere Mezarlığı’nda toprağa verildi. Polis genç kızın erkek arkadaşına da ulaştı. Uzun süredir ilişkileri olduğunu belirten sevgilisi, Soyuipek’in amcasından 1-2 defa bahsettiğini, çok anlatmadığını söyledi. Öldürülen Şeyma’nın arkadaşları da “Şeyma açık sözlü ve yaşam dolu biriydi. İnsanları asla kırmaz ve yaşamayı severdi. Amcasından ve ailesinden çok bahsetmezdi. Erkek arkadaşı da vardı ve bize anlatırdı” dedi.

Mehmet İNMEZ / GAZETE HABERTÜRK