Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye için yeni bir konu olmadığını belirterek, "Tüm bu gelişmeler gösterdi ki artık bizim bu sisteme geçmemiz lazım. Bu daha önceki dönemlerde de gündeme geldi. Rahmetli Türkeş başkanlık sistemini savunuyordu. Rahmetli Erbakan da başkanlık sistemini savunuyordu." dedi.

KKTC'de resmi temaslarda bulunan Çavuşoğlu, Lefkoşa'daki Hala Sultan İlahiyat kolejinde gerçekleştirilen "vatandaş toplantısına" katıldı.

Burada konuşan Çavuşoğlu,

Kıbrıs’ta müzakere sürecinin devam ettiğini, ziyareti kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve siyasi parti temsilcileri ile bir araya geldiğini hatırlattı.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkının adil, kalıcı, siyasi eşitliğe dayalı ve iki kesimliliğe dayalı bir çözüme “Evet” dediğini belirterek, Rum tarafında da aynı samimiyeti görmek istediklerini vurguladı.

Rum tarafının, Enosis (Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakı) referandumunu okullarda kutlanmasına ilişkin kararı meclisinden geçirdikten sonra gerçek yüzünü tüm dünyaya göstermiş olduğuna işaret eden Çavuşoğlu,”Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’yi yalnız bırakmayacaktır. Her zaman yanında olacaktır. Gerekli adımları da her zaman atacak güce sahiptir.” dedi.

"TÜRKİYE, YOĞUN BİR DIŞ POLİTİKA İZLİYOR"

Türkiye’nin yoğun bir dış politika izlediğine değinen Çavuşoğlu, “Sevdalıysanız yetişirsiniz. Heyacanınız varsa, hayalleriniz varsa, milletine hizmet etme aşkı varsa, şanlı Türk bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandırma aşkınız varsa hiç yorulmadan bıkmadan dünyanın her yerine ulaşırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin itibarının her geçen arttığını belirterek, herkesin büyüyen Türkiye’yi çok iyi gördüğünü, herkesin büyüyen Türkiye ile işbirliği yapmak istediğini vurguladı. Türkiye’nin "15 Temmuz darbe girişimine dur diyen milletin ülkesi" olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, kendisinin de bununla gurur duyduğunu söyledi.

Amaçlarının güçlü Türkiye’yi hedeflerine ulaştırmak olduğunu belirten Çavuşoğlu, “2023 hedeflerimiz var. Hani diyorlar ya ‘Bu anayasa ile Cumhuriyeti ortadan kaldırıyorlar’. Senin bu Cumhuriyet ile ne hedeflerin var? 79 yılda 6 bin kilometre duble yol yapmışsın. Benim hükümetim, Recep Tayyip Erdoğan, 14 yılda 18 bin kilometre yol yapmış. Senin yaptığınızın üç katını yapmış.” diye konuştu.

Bugüne kadar yapılan hizmetlerle Türkiye’nin 4 kat büyüdüğüne işaret eden Çavuşoğlu, "Türkiye’de yeniden sıçrama yapmamız gerekiyor. Bunun için de istikrarı korumamız lazım. 7 Haziran seçimlerinde istikrarın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Türkiye’nin daha da güçlü olması gerektiğini, bu tür darbelere maruz kalmaması gerektiğini, bunun için de büyük Türkiye olmamız gerektiğini milletçe hep beraber gördük.“ dedi.

Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye için yeni bir konu olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, "Tüm bu gelişmeler gösterdi ki artık bizim bu sisteme geçmemiz lazım. Bu daha önceki dönemlerde de gündeme geldi. Rahmetli Türkeş başkanlık seçimlerini savunuyordu. Rahmetli Erbakan başkanlık sistemini savunuyordu.” şeklinde konuştu.

"CHP, RUM LİDER GİBİ HER ŞEYE 'HAYIR' DİYOR"

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’de 93 yılda 65 hükümet kurulduğunu belirterek, 25 günlük koalisyon hükümetlerinin olduğunu hatırlattı. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı sisteminin bu milletin geleceği için çok önemli bir değişiklik olduğunu, halkın sağduyusuna inanılması gerektiğini vurguladı.

Referanduma “Hayır” diyen herkesin istediği gibi kampanya yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, “Evet” diyen herkesin ise linç edildiğini söyledi. Yeni bir anayasa oluştururken çok çaba sarf ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, CHP’nin Rum lider Nikos Anastasiadis gibi her şeye “Hayır” değini kaydetti.

"FETÖ VE PKK DA HAYIR KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR"

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve PKK'nın referandum da "Hayır" kampanyası yürüttüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu, "Çünkü güçlü Türkiye'yi bölemeyeceklerini biliyor o hainler. Türkiye güçlendiği zaman onlara yer yok. Güçlü Türkiye'nin onları inlerinde dahi temizlemeye başladığını biliyorlar. Temizleyeceğiz onları da. Türkiye'ye göz dikenlerin gözünü oyacağız. Güçlü Türkiyeyi istemeyen herkes 'Hayır' diyor." şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, "rahmetli Necmettin Erbakan ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun partilerini ele geçirenlerin 'Hayır' kampanyası yürütttüğüne üzüldüğünü" belirterek, o partilere hizmet etmiş kişilerin şu an Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında ülkeye hizmet ettiğini sözlerine ekledi.