Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Karne gününü yaklaşmasıyla öğrenciler karne notu sorgulama ve not öğrenme işlemleri için e-Okul'u kullanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ücretsiz olarak sunulan e-Okul üzerinden veliler ve öğrenciler her türlü bilgiye erişim sağlanabiliyor. Peki e-Okul not öğrenme ve karne notu sorgulama nasıl yapılır? e-Okul giriş nasıl yapılır? İşte detaylar...

e-OKUL GİRİŞ NASIL YAPILIR?

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne giriş yapmak isteyen veliler ve öğrencilerin ilk olarak giriş alanındaki T.C. Kimlik No ve Okul Numarası gibi temel bilgileri girmesi gerekiyor.

Ardından gelen ekrandaki güvenlik sorularının doğru bir şekilde yanıtlanması gerekiyor, aksi takdirde sisteme erişim sağlanamaz.

e-OKUL NOT ÖĞRENME NASIL YAPILIR?

2007 yılında kullanıma açılan e-Okul sistemi üzerinden öğrenciler ve veliler yalnızca sisteme giriş yaparak not bilgisi ve devamsızlık gibi okulla ilgili olan birçok bilgiye erişebiliyor.

e-Okul üzerinden not öğrenme işlemi yapmak isteyen veli ve öğrencilerin, T.C. Kimlik No ve Öğrenci Numarası ile sisteme giriş yapması gerekiyor. Ardından karşıya çıkan ekrandaki güvenlik sorularına doğru yanıt verildiğinde sisteme giriş yapılıyor.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan "Not Bilgisi" sekmesi ile öğrenci ve veliler tüm derslerle ilgili not bilgisine erişim sağlayabiliyor.

KARNE NOTU HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Karne notunu hesaplamak isteyen öğrenci ve velilerin, ilk olarak 1.yazılı ve 2.yazılı sınavın ortalamasını bulması gerekiyor. Bunu yapmak için e-Okul'daki Not Bilgisi sekmesindeki yazılı puanları alınmalıdır. İlk sınav notu ve ikinci sınav notu toplanarak ikiye bölünür (eğer 3 sınav yapılmışsa 3 sınav notu toplanır ve 3'e bölünür). Bu şekilde tüm derslerin ortalamaları bulunur ve en sonda tüm ortalamalar toplanarak toplam ders sayısına bölünür ve karne notu tespit edilir. 

e-OKUL NEDİR?

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın MEBBİS projesi dahilinde 2007 yılında kullanıma açtığı ücretsiz bir bilgi edinme platformudur. e-Okul üzerinden bir öğrencinin okula kaydolduğu andan, mezun olduğu ana kadar her türlü eğitim sürecini barındırır.

e-Okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.