Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Habertürk Haber Merkezi'nden Nihat Uludağ'ın edindiği bilgilere göre; MİT ve Terörle Mücadele şubeleri ekiplerininin ortaklaşa düzenlediği operasyonda İstanbul'da sansasyonel bir eylem hazırlığında olan, terör örgütü PKK'nın sözde "özel kuvvetler" üyesi teröristlerin de aralarında bulunduğu 44 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL'UN 13 İLÇESİ VE 4 İLDE BÜYÜK OPERASYON

İstanbul'un 13 ilçesi ile Kocaeli, Ankara, Diyarbakır ve Hakkari'de düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan teröristlerin Beşiktaş Vodafone Stadyumu ve Veznecler'deki terör saldırılarının organizatörleri olduğu belirlendi. 161 kilogram patlayıcı ve bomba düzenekleri ele geçirildi.

ELE GEÇİRİLEN SİLAH VE MÜHİMMATLAR

Operasyonda ele geçirilen silah ve mühimmatlar şu şekilde sıralandı:

"1 komutalı anahtar sistem, 2 saatli elektronik devre, toplam 161 kilogram çeşitli derecede tahribat gücüne sahip patlayıcı madde (Amonyum nitrat, amonyum sülfat, RDX-HMX-TNT ve PENT ihtiva eden çeşitli patlayıcılar),66 metre infilak fitili, 2 elektrikli kapsül, 3 kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 5 kurusıkı silah, 2 adet 7.65 milimli silah, 2 pompalı tüfek, 1 havalı tüfek, 959 değişik çapta fişek, 3 hücum yeleği, 1 dürbün, 1 leşker olarak tabir edilen kıyafet ve çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme."

İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Vasip Şahin, emniyet güçleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) ortaklaşa operasyonunda, aralarında Beşiktaş'taki Vodafone Park çevresinde meydana gelen saldırının organizatörlüğünü yaptığı ve Vezneciler saldırısını planlandığı değerlendirilen iki teröristin de bulunduğu 44 kişinin yakalandığını bildirdi.

Şahin, İstanbul Valiliği'nde İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve MİT'in iş birliğiyle yürütülen çalışmalarda, bölücü terör örgütünün özel kuvvetler hücresinin İstanbul'da sansasyonel bir eylem yapacağı bilgisinin alındığını belirten Şahin, bu bilgi üzerine yapılan çalışmalarda, İstanbul'un 13 ilçesinde, Kocaeli, Ankara, Diyarbakır ve Hakkari'de operasyonlar yapıldığını anlattı.

Bu operasyonlar neticesinde 44 kişinin gözaltına alındığını belirten Şahin, "İncelemelerde bu 44'den birinin, Beşiktaş stadyumu (Vodafone Park) patlamasında organizatör olarak görev aldığı, keşifte bulunduğu, sonra bombalı araçtan son anda inip firar eden kişi olduğu, bir başkasının da Vezneciler'de Çevik Kuvvet polislerimizin taşındığı servis aracına yönelik bombalı eylemi organize eden kişi olduğu değerlendirilmiştir." diye konuştu.

Bunlarla birlikte üç iş yerinde ve dört ayrı depodaki aramalarda çok sayıda silah ele geçirildiğini kaydeden Vali Şahin, "13 silah ki, bunların 3'ü uzunlu namlulu yivli tüfek dediğimiz silah. Yine 2 av tüfeği ve buna benzer silahlar. 161 kilogram da çeşitli seviyede etkili patlayıcı malzeme ele geçirilmiştir. Bunların yanı sıra birçok doküman ve materyal de elimizdedir. Bunlarla ilgili incelemeler de bir taraftan devam etmektedir." bilgisini verdi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, operasyonlara emeği geçen emniyet personeli ve MİT elemanlarına teşekkür ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"İstanbul'un, gerçekten çok ciddi ve sansasyonel sonuçlara yol açabilecek eylemlerden kurtulduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra da tabii, emniyet birimleri olarak çalışmalarımıza aynı hız ve kararlılıkla devam edeceğiz."