George Bush, 10-11 Haziran tarihlerinde Bulgaristan'a yapacağı resmi ziyaret öncesinde Bulgaristan Devlet Televizyonu'na (BNT) özel bir demeç verdi.

Bush, BNT'nin birinci kanalında bu akşam yayınlanan demecinde ABD'nin Irak'ı işgali ile ilgili eleştirileri değerlendirdi.  

Irak konusundaki eleştirilerin haksız ve kastlı olduğunu öne süren Bush şunları söyledi:

''Ben halkı büyük ve gururlu bir devletin başkanıyım. Özgürlüğe ve adalete inanan birisi olarak devletimizin güvenliğini korumak zorundayım. Biz saldırıya uğradık. 3000 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu durum, düşünme tarzımızı da değiştirdi. Aldığım her karar öncelikle ülkemin güvenliği içindir. Saddam Hüseyin rejimi hem ülkemi hem de dünya barışını tehdit ediyordu. Stratejik ve doğru bir karar alarak Saddam Hüseyin  rejimini devirdik. İnsanlar 50 yıl sonra geçmişe bakınca Irak konusunda ne kadar isabetli bir karar aldığımı anlayacaklar.''

Bush, ''Hata yaptığımı hiçbir zaman düşünmedim ve düşünmeyeceğim. Özellikle Irak'ta demokrasi ve barışın yerleştirilmesi için sonuna kadar gitmekte kararlıyım" dedi.

Irak'ta ölen Amerikan askerleri için büyük üzüntü duyduğunu kaydeden Bush, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Irak'a asker gönderme kararı alan kişi olarak, önemli görevlerimden biri de ölen askerlerin yakınlarını teselli etmektir. Biliyorum ki; bir aldığım bir karar sonunda birileri çocuklarını kaybediyor. Ancak unutulmamalıdır ki o askerler kutsal ve asil bir görevin kurbanıdır. Her zaman içimizde yaşayacaklardır.''


- RUSYA İLE İLİŞKİLER-


George Bush, ABD'nin Rusya ile ilişkilerini değerlendirirken de iki ülke arasında sanki büyük bir rekabet varmış izlenimi yaratılmaya çalışıldığını, bunun da baş sorumlusunun medya olduğunu öne sürdü.

Soğuk savaşın artık bittiğini vurgulayan Bush, ''Rusya'yı kesinlikle bir düşman olarak görmüyorum'' dedi.

Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi ilişkilerinin bulunduğunu, ancak bazı konularda görüş ayrılığı yaşadıklarını da sözlerine ekleyerek şöyle konuştu:

''Mesela Putin bizim roket kalkanı projemize karşı çıkıyor. Biz kimseyi dışlamıyoruz. Yapmaya çalıştığımız müttefiklerimizi, dostlarımızı bazı soytarı rejimlerin nükleer tehdidinden korumaktır. Hiç bir şey saklamıyoruz. Her şeyimiz ortada ve açık.''

George Bush, konuşmasının bu bölümünde Rusya Devlet Başkanı Putin'e hitaben de ''Neden uzmanlarınızı, generallerinizi Amerika'ya yollamıyorsunuz. Gönderin onlara sistemimizi anlatalım. Tamamen şeffaf davranacağız'' diye seslendi.

Bush, ABD ile  Rusya'nın bir çok alanda ortak çalışmalar yapabileceğini de belirterek, iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesi için her imkan değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

George Bush konuşmasının sonunda da Libya'da idama mahkum edilen 5 Bulgar hemşirenin hayatlarının kurtarılması için ABD'nin yardıma hazır olduğunu bildirdi.

AA