ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun, eski Başbakan Mesut Yılmaz’a karşı tutumu ve yaptığı açıklamaya tepki gösteren Anavatan Partisi Rize İl Teşkilatı, toplu olarak partiden istifa etti. İl yönetimi, 11 ilçe ve 9 belde yönetiminin yanısıra Merkez Gündoğdu Belde Belediye Başkanı Kerim Kasap ve Çayeli Madenli Belde Belediye Başkanı Ahmet Yazıcı da partiden istifalarını açıkladı.

Anavatan Partisi Rize İl Başkanlığı'nda bir araya gelen partililer adına açıklama yapan İl Başkanı Mustafa Mataracı, tüm teşkilatlarla birlikte istifa kararı aldıklarını belirterek, “Hem çok üzüntülüyüm hem de seviçliyim. Sayın Başbakanımız Mesut Yılmaz hakkında açıklama yapan Erkan Mumcu Hazretleri, Bölücübaşı Abdullah Öcalan’la Sayın Ahmet Mesut Yılmaz’ı aynı cümle içinde kullanma gafletine düşmüştür. Kendisinin aldığı tepkileri yakınen biliyorum, zaten özür diledi. Ama kabahati yaptıktan sonra özür dilemek bir lidere yakışmaz. Kendisine adam gibi ayakta durabileceği bir ortamda bulunmasını tavsiye ediyorum. Karadeniz’de bu kadar sevilen ve hassas şekilde önem gösterilen bir insan hakkında böyle yakışıksız, mesnetsiz bir açıklama yaptığı için kendisini şiddetle kınıyorum” dedi.

ŞIMARIK BENZETMESİ

Mataracı, Erkan Mumcu’yu ‘şımarık çocuğa’ benzeterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Siz bir insanın yanına şımarık çocukken geleceksiniz, orada yetişeceksiniz. Devletin önemli kademelerine geleceksin, bildiğin herşeyi ondan öğreneceksin, sonra da böyle vefasız davranacaksın. Buna biz tahammül edemeyiz. Karadeniz tahammül edemez. Buna sağduyulu kimse müsaade edemez. Biz bugüne kadar Mesut Yılmaz’ın önerileriyle, bu şahsın genel başkanlığı altında partide kaldık. Bu şahıs Anavatan’ı bırakıp başka partiye gittiği zaman da biz dimdik buradaydık. Kendisi geçen gün onurlu davranıştan bahsetti. Türkiye’de onurlu davranıştan bahsedecek en son kişi olduğuna inanıyorum. Kendisini aklı selime davet edeceğim ama aklı selim olmadığı da yaptığı hareketlerle ortadadır.”
Mataracı, istifanın ardından çok daha inançlı olarak çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayarak, “Bugüne kadar beklediğimiz Mesut Yılmaz’ ı meclise taşıyacağımız günler çok yakındır. Bundan sonra her zamana Mesut Yılmaz’la beraberiz. O neredeyse biz oradayız Erkan Mumcu kime hizmet ettiğini, kimin adamı olduğunu TV’lerden açıklasın. Kendisini de, eğer yüreği varsa Rize’ye davet ediyorum” dedi.

Mustafa Mataracı, Anavatan Partisi’nin malı olan il binasını boşaltıp boşaltmayacakları yönündeki bir soruyu ise, “Burası bizimdir. Buradaki herşeyde bizim emeğimiz var. Yüreği yeten birisi varsa gelip burayı bizden alsın bakalım” diye yanıt verdi.

Toplantının ardından partideki tüm Erkan Mumcu posterleri sökülerek bina önünde toplandı. Birçok partili posterleri yırtıp üzerlerine bastı ve ateşe verdi. Binada indirilen Erkan Mumcu posterleri ve afişlerinin yerine ise Mesut Yılmaz fotoğrafları asıldı ve bina adeta Mesut Yılmaz’ın seçim bürosuna dönüştürüldü.