YSK Başkanı Muammer Aydın, Erbakan ve eski DEP’lilerin Adli Sicil’den alınmış sabıka kayıtlarındaki bilgilere göre aday olamayacaklarına karar verildiğini söyledi.

Erbakan, kapatılan RP’nin 1997 yılı Hazine yardımıyla ilgili “kayıp trilyon” davasında “özel belgede sahtecilik” suçundan aldığı 2 yıl 4 ay; kapatılan DEP’in eski milletvekilleri Doğan, Sadak ve Dicle ise “terör örgütü üyeliği” suçlarından aldıkları 15’er yıl hapis cezalarının kesinleşmesi nedeniyle aday olamadılar. YSK, hakkındaki hapis cezası ev hapsine çevrilen Erbakan’ın yeni TCK hükümlerine göre yeniden yargılanması ile AİHM kararı üzerine yeniden yargılanan eski DEP’liler için hükümlü statüsünün devam ettiği sonucuna vardı. Sabıkalı görünen yaklaşık 60 adayın durumu inceleniyor. AKP’nin Kırklareli 2. sıradan milletvekili adayı gösterdiği Şenol Gürşan’ın adaylığı da veto edildi. Kapatılan RP’nin Kırklareli İl Başkanlığı’nı yapan Gürşan da
Kayıp Trilyon davasında 1 yıl
hapis cezası almıştı.

YSK, Susurluk davası sanığı Sedat Bucak’ın adaylığına ise hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmaması nedeniyle vize verdi. YSK, eski içtihatlarıyla uyumlu olarak eski Türk Ceza Kanunu döneminde milletvekili seçilmeye engel bir suçtan mahkumiyeti bulunan adaylardan “memnu hakların iadesi” kararı alanların adaylığına vize veriyor. 

VATAN