Ankara Mamak'taki askeri birlikte vatani görevlerini yaparken cep telefonlarından birbirlerine Kürtçe-Türkçe mesajlar gönderen 2'si tutuklu 3 erin de aralarında bulunduğu toplam 7 kişi hakkında, "terör örgütü PKK'ya üye olmak" suçundan 7.5 aydan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Terör suçlarına bakan Ankara Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan tarafından açılan davanın iddianamesinde, sanıklar Barış K., Mikail Ş. ve Davut B.'nin, Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Lojistik Destek Karargâh Bölüğü Komutanlığı emrinde askerlik hizmetini yaptıkları belirtildi.

İddianamede, sanıkların birlik içinde yasak olmasına rağmen cep telefonu bulundurup, kullandıkları ve telefonların SIM kartlarının incelemesinden PKK ile ilgili mesajların tespit edildiği kaydedildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın başlattığı hazırlık soruşturmasını görevsizlik kararıyla 9 Şubat 2007'de sivil savcılığa gönderdiği belirtilen iddianamede sanıkların "mesajlar çekmek suretiyle, amacı devlet topraklarından bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik bölücü eylemlerde bulunan, bu amacı doğrultusundaki eylemlerinde kan döken PKK'nın üyesi olmak suçunu işledikleri belirtildi.
     
"Bir başkan olacaksa o Apo olmalı"

Erlerin cep telefonuna birlik dışından mesaj gönderen Azmi E., Abdulcelil A., Halil K. ve Ekrem İ.'nin de "terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılanacağı iddianameye göre, Türkçe-Kürtçe SMS mesajlarından bazıları şöyle:

- Davut B.'den Barış K.'ya: "Ülkem, dünya, ulusum, insanlık, yoldaşım Anadolu, sevdam Mezopotamya ve yüreğim Zağnos'dur. Botan gibi sert, Sipan gibi ulu, Amed gibi özgür yüreğin." - Azmi E.'den Barış K.'ya: "Bir halk olacaksa, bu halk Kürt halkı olmalı. Bir asker olursa gerilla olmalı, bir bağımsız ülke olacaksa o Kürdistan olmalı. Bir başkan olacaksa o Apo olmalı. Biji serok Apo, biji Kürdistan, bu mesajı benim için üç Kürdistanlıya gönder." - Halil K.'dan Mikail Ş.'ye: "Sana Van'dan güneş, Diyarbakır'dan nevroz, Munzur'dan direniş, Şırnak'tan destan, Dicle'den yürek, Fırat'tan huzur, Kürdistan'dan selam ve yüreğimden sevgi yolluyorum." - Ekrem İ.'den Mikail Ş.'ye: "Ansızın dalıyor insan hayallerinin en güzeline. Bazen Amed surlarında bir kuş olup uçmak, bazen su olup Dicle'ye, Fırat'a akmak ve bazen de Zapsu'da gerilla olup, türkü söyleyip, halaya durmak. Özgürlük tutkusuzdur, içimizde yanan ateş ve amansız bir sevdadır, bitmeyen kavgamız ve ne olursa olsun asi yüreğimiz gebedir sevgiye haksız dünya için." - Davut B.'den Barış K.'ya: "Devrimci olmak aşkta ölmeye benzer, gerilla olmak ölüme göz kırpmaya benzer, Kürt olmak bozuk düzene küfretmeye benzer, dost olmak senin gibi bir isme benzer."

TÜRKER KARAPINAR / Milliyet