Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'de güven veren bir adalet sisteminin bulunmadığını, bu yüzden hukuk alanında reformlar yaptıklarını belirterek, ''Türkiye'nin maalesef oturmuş, güven veren, demokratik bir yapısı yok. Güven veren bir altyapı için çalışıyoruz. Sistemin aksayan yanları var, her şey dört dörtlük değil ama istikametimiz demokratik bir ülke, hukuk devleti'' dedi.

Ergin, Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı'nda konuşmada, dünyada ekonomik anlamda acımasız bir savaş yaşandığını, tutuk kalanların, yarışa ayak uyduramayanların da saf dışı kaldığını ifade eden Ergin, bu yarışta Türk işadamlarının, sanayicilerin geriye düşmemesi, alması gereken payı alması için atılması gereken adımlar bulunduğunu söyledi.

Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik için 35 fasılda yürütülen müzakereler gereği, acil yapılması gereken işler dolayısıyla bir paket hazırladıklarını ve Anayasa değişikliğinin de bu paket içerisinde yer aldığını anlatan Ergin, ''Anayasa değişiklik paketi, AK Parti'nin Meclis'e getirip yasalaştırdığı bir metin değil. Bu metin, daha ziyade uzlaşı arayışı olan bir metin. Uzlaşı istenmiş fakat olmamıştır'' diye konuştu.

ASO Meclis üyelerine Anayasa değişikliğiyle getirilen yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Ergin, Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) ilişkin maddeleri anlattı.

Ergin, ''Yeni düzenlemelerde Türkiye'nin standartlarını yükselten hükümler var. Anayasa değişikliğinin içinde iş de var, aş da var. Ekonomik sorunları çözecek bir çok düzenleme var. Üretimin artması için reformların yapılması kaçınılmaz. Bu yarışta varsak, bu değişimi yaşamak zorundayız'' görüşünü dile getirdi.

ASO Meclis üyelerinden bazılarının Anayasa değişikliği ile aynı iş yerinde birden fazla sendikanın faaliyet göstermesine izin verildiğini anımsatması üzerine de Ergin, bu hükmün çalışma hayatı için önemine değindi. Ergin, çalışan ve işveren arasındaki davalarda hakimlerin çoğunlukla işveren aleyhine kararlar verdiğine ve işverene ''haksız'' olarak bakıldığına işaret ederek, bu durumun kendisini de rahatsız ettiğini, işverenlere karşı ön yargılı davranıldığını söyledi.

Meclis üyelerinin sorularını da yanıtlayan Ergin, Ticaret ve Borçlar kanunlarının Meclis gündeminde olduğunu, muhalefet ile uzlaşılması halinde bu kanunların çıkartılacağını bildirdi.

"BAKANIN HSYK'DAKİ VARLIĞI SEMBOLİK"
Ergin, ''Adalet Bakanı'nın HSYK'da olması özerklik ve bağımsızlık ile bağdaşıyor mu?'' sorusu üzerine, Adalet Bakanının HSYK'daki varlığının sembolik olduğunu belirtti.

Bakan Ergin, şunları söyledi:
''Yetkiler HSYK başkanında yani bakan da toplanmıyor. Başkan, dairelerin toplantısına katılmıyor, sadece genel kurul toplantısına katılıyor ve oy kullanabiliyor. HSYK Genel Kurulunda Bakan itiraz merci. Parlamenter sistem hesap verme üzerine kurulu. Adalet hizmetlerinin yürütülmesiyle ilgili bir gensoru olması halinde bu hesabı kim verecek? Yargıtay ya da Danıştay başkanı mı? Bunlar değerlendirilince, Kurulun yeni yapısında Bakanın yer alması gerekti. Kurulda Bakanın yer alması semboliktir. Daha önceki HSYK'da Müsteşarın katılmaması halinde toplantı yapılamıyordu. Şimdi Müsteşar katılmasa da toplantılar yapılabilecek, kararlar alınacak.''

Ergin, başka bir soru üzerine de Almanya, Belçika gibi bir çok Avrupa ülkesinde de Anayasa Mahkemesi üyelerinin tamamının parlamento tarafından seçildiğini, İspanya'da 12 üyeli Anayasa Mahkemesi'nin sadece 2 üyesinin yargı teşkilatından seçildiğini anlattı.

''Adliye binalarına neden 'saray' ismi veriliyor'' sorusuna da Ergin, iktidara geldikten sonra Türkiye'nin değişik yerlerinde 140 civarında adliye binası yaptıklarını ifade ederek, ''Buralara bir saygınlık versin düşüncesiyle 'saray' ifadesini kullandık ama buralara asıl saygınlık o binalarda verilecek kararlarla sağlanır'' değerlendirmesinde bulundu.

"HUKUK DEVLETİ OLMA YOLUNDA GAYRET SARFEDİYORUZ"
Bakan Ergin, ASO Meclis Üyesi Mehmet Akyürek'in ''Türk toplumunda korku oluştu. Yazan, çizen, düşünen insanlar korku altında. Bizi rahatlanacak ne söylersiniz?'' sorusuna da ''Hukuk devleti olma yolunda gayret sarfediyoruz. Bu ülke bir yolculuk içinde. Türkiye'nin maalesef oturmuş, güven veren, demokratik bir yapısı yok. Güven veren bir altyapı için çalışıyoruz. Sistemin aksayan yanları var. Her şey dört dörtlük değil ama istikametimiz demokratik bir ülke, hukuk devleti. Korku düşüncesi biraz da bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor. Anlık haberlerle hüküm vermek bizi doğru yere götürmez'' yanıtını verdi.

Tutuklu sayısının hükümlü sayısını geçtiği yönünde basında haberlerin yer aldığının anımsatılması üzerine de Ergin, ''Türkiye'de güven veren bir adalet sistemi yok. Güven veren bir adalet sistemi olsa bu reformları yapmak zorunda kalmazdık. Bu tür eleştirileri karşılamak için bu reformları yapıyoruz'' dedi.

Uzun süreli tutuklulukların İstanbul'da yürütülen bazı soruşturmalar nedeniyle gündeme geldiğini ifade eden Ergin, yıllardır devam eden davaların, 1980 öncesi örgüt davalarının halen bitmemiş olmasının ve zaman aşımı nedeniyle düşen davaların ise gözardı edilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Yargılama sürelerinin kısaltılması gerektiğine işaret eden Ergin, spesifik olarak bir davaya ilişkin değerlendirme yapmadığını, Türkiye'nin genelinde yaşanan problemi dile getirdiğini hatırlattı.

"İŞİNİZ, BAKANA GÜVENMEYE KALMIŞSA YANDIK"
''Korkmamak için size güvenebilir miyiz?'' sorusuna Ergin, ''İşiniz, bakana güvenmeye kalmışsa yandık. Güvence kurumsal olmalı, mevzuat güvence vermeli. Şahıslar bugün var, yarın yok. Önemli olan mevcut hukuk yapısıyla hakların güvence altına alınmasıdır'' karşılığını verdi.

Adalete güveni sağlamak için iktidara geldikleri günden bu yana çalıştıklarını kaydeden Bakan Ergin, ''Adalete güveni sağlamak için bugün yola çıkmadık. Bu bir süreçtir. Vicdanlarda adalet sistemi oturursa, güven veren bir adaletten söz edilebilir'' diye konuştu.

Bakan Ergin, ASO'dan ayrılırken de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergin, uyum yasalarıyla ilgili soru üzerine, HSYK'nın yapısına ilişkin yasa taslağının taraflara gönderildiğini, kamuoyuna açıklandığını belirtti. Ergin, taslağın gecikmeden yasalaşması gerektiğine işaret ederek, yeni oluşacak HSYK'nın çalışabilmesi için taslağın bir an önce yasalaşması gerektiğine dikkati çekti.

Taslağa ilişkin tarafların görüşlerini aldıktan sonra kanun tasarısı olarak Meclis'e sunulacağını anlatan Ergin, mümkünse tarafların 10 gün içinde görüşlerini, katkılarını ve eleştirilerini kendilerine iletmesini istedi.

Taslağın incelenmesi halinde ''yargı bağımsızlığını, Kurulun özerkliğini güçlendiren'' hükümlere yer verildiğinin görülebileceğini belirten Ergin, değerlendirmelerden sonra kendi çalışmalarını tamamlayıp, ortaya çıkacak metni Meclis'e sevk edeceklerini bildirdi.

Uyum yasaları için Bakanlar Kurulunda Anayasa Komisyonu kurulduğu yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine Ergin, ''Bu ayrı bir komisyon değil. Bakanlar Kurulunda Anayasa değişikliklerine ilişkin uyum yasalarının yapılması için bir çalışma yapıldı. Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek başkanlığında oluşturulacak çalışmalar Parlamentoya sevk edilecek. Anayasa değişikliklerine ilişkin ikinci düzenlemeler, kanunlar, yönetmelikle seri şekilde hayata geçsin diye böyle bir heyet çalışacak, doğrudur'' açıklamasında bulundu.

ASO Meclis Toplantısı'nda tutukluluk sürelerinin uzunluğundan şikayet edildiğinin hatırlatılması üzerine de Ergin, somut davalar üzerine tespit yapmadığını, genel olarak sorulan sorulara bir bütün olarak görüşlerini ifade ederek, cevap verdiğini belirtti.

CHP'nin son günlerde pozitif bir tavır içerisinde bulunduğu yönündeki soruya da Ergin, ''Parlamento Cuma günü açılacak. Hangi siyasi partimizin ne teklifi varsa o zaman bunlar değerlendirilir. Türkiye'de mevcut durumu daha pozitif anlamda ileriye götürecek tekliflere her zaman sıcak yaklaşıyoruz. Bundan sonrada tavrımız böyle olacak. Bu yöndeki iyileştirici tüm çabaları hem takdirle karşılayacağız hem de katkı vermeye devam edeceğiz'' yanıtını verdi.

AA