Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Öğretmenlerimizin yer değiştirme sürelerinin hesaplanmasında bu yıl 31 Aralık'ı esas alacağız. Zorunlu hizmet mağduru olarak kendilerini tanımlayan arkadaşlarımızın sözleşmeli öğretmen olarak çalıştıkları süreler de zorunlu hizmetten sayılacak" dedi.

Gölbaşı Hacılar İlköğretim Okulu'nda öğrencilere karne dağıtan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlere müjde verdi. Bakan Nabi Avcı, öğretmenlerin yer değiştirme sürelerinin hesaplanmasında 31 Aralık'ın esas alınacağını, zorunlu hizmet mağduru olanların sözleşmeli öğretmen olarak çalıştıkları sürenin de zorunlu hizmetten sayılacağını söyledi. Bakan Avcı, "Öğretmen arkadaşlarımızı rahatlatacak düzenlemeler yapmış oluyoruz" diye konuştu.
Bakan Avcı, alan değiştiren ve kendi alanlarına dönmek isteyen öğretmenlere yönelik olarak, "Yer değiştirme amaçlı olarak alan değiştirmiş olan arkadaşlarımızın bulundukları yerlerde tekrar eski alanlara geçmesi zor görünüyor. Norm kadrolar önümüzdeki aylarda yapacağımız sınavlar için yeni başvurular olacak. Sınıf öğretmenlerinden branşa geçen öğretmenlerimizden tekrar sınıf öğretmenliğine geri dönmek isteyenlere yeni atanacak öğretmen arkadaşlarımızın haklarını çok fazla zedelemeyecek şekilde onlara kontenjan açmaya çalışacağız. Yeni atanmak için bekleyen çok sayıda aday öğretmenimiz var, sınıf öğretmenliğinden branş değiştirmiş oyanlar bulundukları yerlerde herhangi bir koşul aramaksızın sınıf öğretmenliğine dönerlerse o zaman bizim bu sene hiç sınıf öğretmeni almamamız lazım. Bu ikisi arasında bir denge, hem yeni alacağım sınıf öğretmeni adaylarının haklarını zedelemeyelim, ama yeni geçtikleri branşlarda çok mutsuz ve başarısız olan sınıf öğretmeni arkadaşlarımızın da belli bir kontenjan dahilinde belli bölgelerinde kendi alanlarına dönmeleri için çalışmalarımızı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Karne alacak öğrencilerden daha heyecanlı olduğunu söyleyen Bakan Nabi Avcı, yaz tatilinin hayırlı olmasını istedi. Bakan Avcı, "yeni yapılan düzenlemeler nedeniyle zorlandığımız alanlar oldu. Öğretmenlerimizin yöneticilerimizin bu nedenlerden kaynaklanan geçici sıkıntıları çözümlemede gösterdikleri sabır, dirayet ve başarı için kendilerine teşekkür ediyorum. Bütün öğretmenlerimize yeni eğitim sistemine ilişkin görüşlerini önerilerini internet üzerinden katkılarını bekliyoruz. El birliği ile eğitimimizi daha ilerilere taşıyacağız. Bazı çocuklarımızın karnelerindeki not düzeyi için çocuklarımızı katiyen üzmeyin. Zaten bu karneler bir anlamda çocuklarımızın daha iyiye hazırlanması, daha çok çalışmalarını teşvik etmek için bir anlamda motivasyon için düzenlenen belgeler. Sınavlara girecek çocuklarımıza başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

İHA