Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM / Reuters

Hyundai'nin Türkiye'deki fabrikasının ana ortağı Hyundai Motor Company, Kibar Holding'e ait hisseleri satın almak için Rekabet Kurumu'na başvuruda bulundu.

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan başvuruda, "Hyundai Motor Company (HMC) tarafından Hyundai Assan Otomotiv Sanayi'nin (HAOS) tek kontrolünün Kibar Holding'ten hisse alımı yoluyla devralınması işlemine izin verilmesi talebi" ifadeleri yer aldı.

KİBAR HOLDİNG'İN YÜZDE 30 HİSSESİ BULUNUYOR

Hyundai Assan Otomotiv Sanayi'ne ait fabrikada Hyundai'nin yüzde 70, Kibar Holding'in yüzde 30 hissesi bulunuyor.

Yıllık 245 bin üretim kapasitesine sahip Hyundai Assan İzmit Fabrikası'nda, 2 bin 500’den fazla kişi çalışıyor. Fabrikada üretilen i10 ve i20 modelleri, 45’ten fazla ülkeye de ihraç ediliyor.

Fabrikadaki üretim ağırlıklı olarak Avrupa'ya ihraç edilirken, tesisin en fazla ihracat yaptığı ülkeler ise Almanya, İngiltere ve İtalya olarak sıralanıyor. İzmit'teki fabrika 1997 yılından bu yana üretim faaliyetlerine devam ediyor.

JAPON ÜRETİCİLER DE TÜRK ORTAKLARDAN DEVRALMIŞTI

Türk otomotiv sanayisinde, ana markanın yerli ortağının haklarını satın alma girişimi ilk değil.

Sabancı Holding 2001 yılında Toyota Otomotiv’deki yüzde 25 hissesini, Toyota Motor Corporation’a 49.2 milyon dolar karşılığında satmıştı.

Anadolu Grubu da, 2002 yılında Honda fabrikasındaki yüzde 50 hissesinin tamamını 37 milyon dolara Honda Motor Company’e devretmişti.