Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Genel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nın (İSMEK) kapatılacağı iddiaları yalanlanarak, yeni eğitim dönemine 23 Eylül Pazartesi günü başlanacağı bildirildi.

AA'nın haberine göre, belediyeden yapılan açıklamada, son zamanlarda bazı basın yayın organlarında çıkan, "İSMEK'ler kapatılıyor" haberlerinin İSMEK tarafından yalanlandığı belirtildi. Depreme dayanıklı ve nitelikli İSMEK eğitim merkezlerindeki kurslarda yeni eğitimler planlandığı aktarılan açıklamada, "Güvenli olmayan binalarımızda düzenlemelere gidilmektedir. Yaşanabilir ortamlarda İstanbul halkına yönelik eğitim çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Birtakım çevreler tarafından vereceğimiz eğitimler İSMEK öğretmenlerini kullanarak manipüle edilmeye çalışılmaktadır. İSMEK eğitim merkezlerimizin kapanma gibi bir durumu bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

'YENİ EĞİTİM DÖNEMİNE 23 EYLÜL'DE BAYLANACAK'

Açıklamada, İSMEK'te yeni eğitim dönemine 23 Eylül Pazartesi günü başlanacağı belirtilerek, önceki yıllardan farklı olarak güz, bahar ve yaz olmak üzere 3 ana kayıt dönemiyle 300 bin İstanbullu'ya hizmet verileceği vurgulandı. Açıklamada ayrıca, yeni öğretmen ihtiyacının 20 Eylül'de bitecek olan kesin kayıt döneminin ardından belirleneceği, İSMEK'e ihtiyaç olması halinde yeni öğretmen alımlarının, sınav sonucunda şeffaf bir şekilde yapılacağı kaydedildi.

İSMEK ÖĞRETMEN ALIM İHALESİ İPTAL EDİLMİŞTİ

DHA'nın haberine göre İBB, İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nda (İSMEK) kısmi süreli çalışacak öğretmenler için alım ihalesini iptal etti. İBB Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü tarafından 26 Ağustos'ta yayımlanan ilanda, "2019- 2020 Eğitim Öğretim Dönemi İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) Hizmetinde Kısmi Süreli Çalışacak Öğretmen Alımı ihalesi yapılacağını duyurmuştu. Söz konusu ilanda ihalenin 23 eylülde yapılacağı belirtilmişti. Bin 676 öğretmenin part time çalıştırılması planlanan hizmet alım ihalesi, yapılmasına bir hafta kala 16 Eylül 2019 tarihinde iptal edildi" denildi.

İhalenin iptal gerekçesinde ise şunlar kaydedildi: "İhale konusu işin içeriğinde ve kapsamında meydana gelen değişiklikler nedeniyle ihale dokümanını oluşturan teknik şartname, birim fiyat cetveli gibi dokümanlarda meydana gelen revizyonlar sonucunda işe ait yaklaşık maliyetin de önemli ölçüde değişmesi ve bu değişikliklerin düzeltme ilanı ve zeyilname yapılmak suretiyle düzeltilme imkanı bulunmadığından ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir."

BAŞKAN İMAMOĞLU: İSMEK'İ DAHA GÜÇLENDİRECEĞİZ

İSMEK ihalelerini uzun süredir üstlenen firmanın yetkililerinin, yeni dönemde çalıştırdığı, çoğu öğretmen olan personel ile sözleşme yenilememesi üzerine İSMEK'in kapatılacağı iddiası gündeme gelmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 7 Eylül'de Malta Köşkü'nde yaptığı basın toplantısında iddialarla ilgili, şu açıklamaya yapmıştı: "Birileri neden sıkıntı çekiyor? Bunu daha iyi anlamak isteyenler, İSMEK'in kime ihale edildiğini, nasıl bir sistemle yönetildiğini aslında İSMEK'in kurum dışında bir düzenle bir akılla nasıl zapturapt altına alındığını, topluma hizmetten ziyade orada başka akılla sürdürülen birtakım işler yapıldığını görürler. İSMEK'i kapatma falan asla. İSMEK'i daha da çok güçlendireceğiz. 9 Eylül itibarıyla kayıtlarımız başlıyor. Biz daha güçlü, daha eğitici, daha İBB'nin mekanizması haline gelmiş, toplumla iç içe, kendini geliştiren ve yenileyen, hizmet üreten bir dönemi başlatacağız."

İSMEK hizmeti verilen bazı binaların depreme dayanıklı olmadığını, bunları değiştireceklerini belirten İmamoğlu, sözleşmesi dolan öğretmenler için "Tabii ki geçiş döneminde sıkıntılar var. Mecburen bir dönem, belki bir miktar ihale ile başlanabilir; ama sözleşmeleri nedeniyle mağdur edilen insanlar olmayacak" demişti.

ÖĞRETMENLERDEN İBB ÖNÜNDE İSMEK PROTESTOSU

327 branş 800'e yakın programla 39 ilçede hizmet veren İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nın (İSMEK) 2018-2019 dönemi 30 Haziran'da sona ermişti. 2019-2020 eğitim dönemi öğretmen ihalesi ise kesin kayıtların tamamlanmasının ardından yapılması gerekçe gösterilerek iptal edildi. İhalenin yenilenmediği için mağdur olduklarını söyleyen öğretmenler İBB'nin Saraçhane binası önünde toplandı.

Grup adına yapılan açıklamada İSMEK'e öğretmen alım ihalesinin iptal edilmesi sonrası, yarı zamanlı çalışan öğretmenlerin mağdur edildiği ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi: "1996 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren İSMEK´te bugün ne yazık ki 40'a yakın kurs merkezinin kapatıldığını ve 2500´e yakın öğretmenin görevine son verildiğini görüyoruz. Bu zamana kadar basın açıklaması yapmayıp sessiz kalmamızın sebebi, 23 Eylül'de yapılması planlanan ihaleydi. Şimdiye kadar 2 yılda bir yenilen sözleşmeler 1 Temmuz´dan bu yana bekletilmekteydi. 23 Eylül'de yapılacağı söylenen ihalenin de iptal olması sebebiyle kamuoyuna böyle bir açıklama yapma gereği duyduk. İSMEK kurslarında branş sayılarında küçülmeye gidilmesi ve hiçbir siyasi ayrım gözetilmeksizin işe alınan yarı zamanlı çalışan öğretmenlerinin sözleşmesinin yenilenmemesi, bizi hayal kırıklığına uğratmıştır. İSMEK´te yarı zamanlı çalışan öğretmenler olarak bir an önce mağduriyetin giderilip, tekrardan öğrencilerimizle buluşmak istiyoruz."

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri