Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya İspanya hükümeti, Buenos Aires Büyükelçisi'ni geri çekme kararı aldı | Dış Haberler

    Albares, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, Buenos Aires'te sadece ticari işler için personel bulunduracaklarını, bu ülkede görev yapan Büyükelçi Maria Jesus Alonso'yu geri çektiklerini duyurdu.

     Arjantin lideri Milei Sanchez'in eşini hedef aldı
    Arjantin lideri Milei Sanchez'in eşini hedef aldı Haberi Görüntüle

    Arjantin Devlet Başkanı Milei'den "özür beklediklerini" yineleyen Albares, "Ancak durum değişmedi. İstişare için çağırılan Büyükelçi, Madrid'de kalacak. Arjantin büyükelçisiz kalıyor." dedi.

    İspanya Dışişleri Bakanı, "İspanyol kurumlarının tweetlerle dış politika yapmadığını ve herhangi bir şova katılmadıklarını" belirterek, "işbirliğinin her zaman daha önemli olduğunu" vurguladı.

    "Bu olay tektir. Uluslararası ilişkilerde başka bir örneği yoktur. Bir ülkeyi ziyarete başkentine gideceksiniz ve o ülkenin kurumlarına hakaret edip, iç işlerine karışacaksınız. İki devlet arasında birlikte yaşamın temel ilkesi devlet kurumlarına saygıdır." diyen Albares, şu ifadeleri kullandı:

    "Arjantin Devlet Başkanı'na layık olduğu tüm misafirperverliği burada gösterdik. Güvenliğini sağladık, Torrejon'daki askeri havaalanını açtık. Bazı şeyler, siyasi fikirler, ideolojiler tartışılabilir ama kurumlar tartışılmaz, hükümetler, ülkeler tartışılmaz. (Milei) İlk defa devlet başkanı olarak ülkemize gelen biri ama İspanyol kurumları ile hiçbir görüşme talebinde bulunmadı. Bu duruma gelinmesini biz provoke etmedik. Ama özellikle başkent Madrid'de olan bir şey sonrasında İspanyol kurumlarının egemenliğini ve onurunu korumak bir zorunluluktur. Karşılık olarak ilk gün Arjantin'deki Büyükelçi'mizi istişare için Madrid'e çağırdım, ikinci gün Arjantin'in Madrid Büyükelçisi'ni Bakanlığa çağırdım ve bugün de Büyükelçi'mizi tamamen geri çekme kararı aldık."

    Albares ayrıca Milei'nin Madrid'deki konuşması sırasında İspanyol kurumlarına hakaret ederken, salondaki İspanyolların alkışlamasının ve gülmesinin kendisini Dışişleri Bakanı olarak derinden üzdüğünü" vurguladı.

    MILEI'DEN TEPKİ

    Ülkesindeki LN+ kanalına konuşan Milei, İspanya'nın, Buenos Aires Büyükelçisi'ni geri çekme kararına tepki gösterdi.

    Milei, "Son derece saçma bir karar. Bu kibirli bir sosyalistin tipik saçmalıklarından biridir." ifadesini kullandı.

    Muhabirin "Siz de aynı önlemi alacak mısınız?" sorusuna Milei, "Hayır, kesinlikle öyle bir şey yapmayacağım." karşılığını verdi.

    Devlet Başkanlığı Sözcüsü Manuel Adorni de İspanyol hükümetinin Buenos Aires Büyükelçisi'ni geri çekme kararını "anlamsız" bulduklarını belirtti.

    NE OLMUŞTU?

    İspanya Ulaştırma Bakanı Oscar Puente, mayıs başında Arjantin Devlet Başkanı Milei için, "Onu televizyonda gördüm ve duyduklarımdan sonra kendi kendime dedim ki, hangi maddeleri kullanıyor bilmiyorum ama uyuşturucu kullanıyor. Seçimleri kazanması imkansız dedim ama oldu." ifadelerini kullanmıştı.

    Arjantin Devlet Başkanlığı Ofisi, yazılı açıklama yaparak İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'i, eşinin adının karıştığı yolsuzluk iddialarına atıf yaparak sert dille suçlamıştı.

    Arjantin Devlet Başkanı Milei, İspanya'daki aşırı sağcı Vox partisinin 19 Mayıs'ta Madrid'de düzenlediği etkinliğe katılarak bir konuşma yapmış ve Başbakan Sanchez'in, "yolsuzluğa karışan eşi ile kirlendiğini" ifade etmişti.

    Bu sözlerin ardından İspanya Dışişleri Bakanı Albares, istişarelerde bulunmak üzere İspanya'nın Buenos Aires Büyükelçisini merkeze çağırmış ve özür dilemesi için Milei'ye çağrıda bulunmuştu.

    Arjantin Devlet Başkanı Milei, saldırıya uğrayanın kendisi olduğunu savunarak, Sanchez'den "her ne olursa olsun özür dilemeyeceğini" belirtmişti.

    İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Arjantin ile doğrudan diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurmuştu.

    Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ve eski Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Milei'nin Sanchez'e yönelik sözlerini "sert" şekilde eleştirerek, İspanya'ya destek açıklamasında bulunmuştu.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ