Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazının ardından İsrail polisi, Harem-i Şerif'ten çıkan 6 Türk vatandaşını gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Türk vatandaşlarının İsrail polisi tarafından Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Eski Şehir'in El-Halil (Yafa) kapısındaki David Polis Merkezi'ne (Kışla) götürüldüğü ifade edildi.

AA'nın haberine göre Türk vatandaşlarının gözaltına alındığını doğrulayan İsrail polisi, gözaltına alınma sebebine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçililiği ve Kudüs Başkonsolosluğu da konuyu yakından takip ediyor.

KUDÜS'TE GÖZALTINA ALINANLARIN KAYSERİ'DEN KUDÜS'E GİDEN İŞADAMLARI OLDUĞU BİLDİRİLDİ

İsrail polisinin, Kudüs'te Mescid-i Aksa'yı ziyaretleri sırasında gözaltına aldığı 6 Türk vatandaşının Kayseri'den giden işadamları olduğu bildirildi.

MÜSİAD Kayseri Şubesinden yapılan açıklamada, aralarında MÜSİAD Kayseri Şubesi Başkanı Nedim Olgunharputlu'nun da bulunduğu 6 işadamının Mescid-i Aksa çıkışı gözaltına alındığı belirtildi.

Konunun gerekli mercilere iletildiği ve gerekli girişimlerde bulunulduğu ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"MÜSİAD Kayseri Başkanımız Nedim Olgunharputlu, 4. dönem başkanımız ve Kayseri Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği (KİMDER) Başkanı Ahmet Yurtlu, üyelerimiz iş adamları Fatih Çelik, Şaban Andaç ve Necati Ayrancı, Mescid-i Aksa çıkışı gözaltına alınmışlardır. Haberin ardından acil toplanan yönetim kurulu, konuyu gerekli mercilere iletmiş ve gerekli girişimlerde bulunmuştur. An itibarıyla tutuklanma durumu yaşanmamıştır. Sağlık durumları iyi olup devletimizin ve MÜSİAD'ın gerekli organları konuyla ilgili yoğun olarak çalışmaktadır. Şu an için endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. İfadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmaları beklenmektedir."

Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazının ardından Harem-i Şerif'ten çıkan 6 Türk vatandaşının İsrail polisi tarafından gözaltına alınarak Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Eski Şehir'in El-Halil (Yafa) kapısındaki David Polis Merkezi'ne (Kışla) götürüldüğü bildirilmişti.

GÖZALTINA ALINAN İŞADAMLARI SERBEST BIRAKILDI

Kayseri’den Kudüs’e giden Kayserili işadamları Celal Hasnalçacı, Nedim Olgunharputlu, Fatih Çelik, Ahmet Yurtlu, Necati Ayrancı ve Şaban Andaç cuma namazı sonrasında Türk Bayrağı açtıkları için İsrail polisi tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan iş adamları Pazar günü mahkemeye çıkarılmak üzere serbest bırakıldı.