Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AHMET YUKUŞ / DİYARBAKIR (AHT)

Yaklaşık bir yıldır internet üzerinden “muhafazakârların sesi” olarak yayın yapan ve Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Çağrı TV, iki ay önce yayın izni için Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) başvuru yaptı. RTÜK, prosedürleri yerine getiren Çağrı TV’nin başvurusunu onayladı. Televizyon kanalı önümüzdeki günlerde test yayını ile Türkçe, Kürtçe ve Arapça yayınlarına başlayacak.

Çağrı TV’nin, bu ay içinde Diyarbakır başta olmak üzere 25 il ve 65 ilçede organize edilecek Kürtçe Kutlu Doğum mitinglerini İranlıların, Suriyelilerin, Filistinlilerin ve Avrupalıların da izleyeceği şekilde canlı yayınlaması bekleniyor. Bu arada Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen haftalık yayın yapan Doğru Haber Gazetesi’nin, önümüzdeki günlerde günlük yayın yapmaya başlayacağı da öğrenildi.

Yerel olarak Türkçe, Kürtçe ve Arapça yayın yapan Diyarbakır’da Çağrı, Mardin’de Cemre, Van’da ise İlaç isimli radyoların ise bölgesel yayın yapmak için yaklaşık üç ay önce izin aldığı belirtildi. Örgüte yakınlığıyla bilinen bir de İlke Haber Ajansı bulunuyor.

BAKMADAN GEÇME