Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Otomobil Nissan Barselona fabrikasını kalıcı olarak kapatıyor - haberler - Otomobil Haberleri

    Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan Japon otomotiv üreticisi Nissan, İspanya'nın Barselona kentindeki fabrikasını temelli olarak kapatıyor. İspanya Hükümeti'nden yapılan açıklamada, fabrikanın kapanması ile 2 bin 800 çalışanın işsiz kalacağı kaydedildi.

    İspanya Sanayi Bakan Raul Blanco, kapanacağı belirtilen fabrikaya yeni yatırım yapmanın, kapatmadan çok daha az maliyetli olacağını açıklamıştı.

    REKLAM

    Blanco, kapatma maliyetinin 1 milyar euroyu bulacağını, üretimin verimli bir şekilde devamı için ise 300 milyon euronun yeterli olacağını savunmuştu. Nissan'ın Barselona tesisinde hafif ticari araç üretimi gerçekleşiyor. Tesisin kapanması ile birlikte, buradaki üretimin Fransa'ya kaydırılacağı belirtiliyor.

    ENDONEZYA FABRİKASI DA KAPANIYOR

    Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Nissan CEO'su Makoto Uchida, markanın Avrupa'daki üretiminin İngiltere'deki Sunderland tesisi merkezli olacak şekilde yeniden şekillendireceğini bildirdi.

    İspanya fabrikası ile birlikte Endonezya fabrikasını da kapatacaklarını açıklayan Uchida, buradaki üretimin de Tayland'a kaydırılacağını duyurdu.

    Uchida, Nissan'ın global üretim adetlerinde yüzde 20'lik kesintiye gideceklerinin de bilgisi verdi.

    Nissan, Mart ayında sona eren mali yılda, 6.2 milyar dolarlık zarar açıklamıştı. Japon marka, bir önceki mali yılı ise 3 milyar dolarlık kâr ile kapatmıştı.

    Şirketten yapılan açıklamada, Nisan ayındaki üretimini bir önceki yıla göre yüzde 62 oranında azaldığı, küresel satışlarda da yüzde 42'lik düşüş görüldüğü bildirildi.

    İTTİFAK'IN YENİ STRATEJİSİ ETKİLİ OLDU

    Öte yandan, Nissan'ın fabrika kapatma kararının arkasında yeni gelecek stratejisinin olduğu aktarılıyor.

    Öyle ki, Nissan ittifak ortakları Renault ve Mitsubishi ile birlikte hazırlanan krizden kurtulmaya yönelik yeni yönetim anlayışını dün duyurmuştu.

    Buna göre, üçlü ittifaka Japonya, Çin ve ABD pazarlarında Nissan, Avrupa'da ise Renault liderlik edecek. Bu sayede üç markanın üretim ve yeni model geliştirme maliyetlerinin yüzde 40 kadar aşağı çekilmesi bekleniyor.

    Dün açıklanan plan, Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı'nın kurucusu ve CEO'su Carlos Ghosn'un Renault ile Nissan'ı birleştirme stratejisinin de rafa kaldırıldığını gösteriyor.

    KORONAVİRÜS SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ