Japon otomotiv üreticisi Nissan, bir süredir boş kalan CEO koltuğuna yeni bir isim atadı. Yapılan açıklamaya göre, şirketin Başkan Yardımcısı Makoto Uchida, Nissan'ın yeni CEO'su oldu.

Nissan'da son bir yıldır yaşanan yolsuzluk sürecinin ardından Uchida'nın göreve gelmesi farklı bir anlam taşıyor.

1991 yılında Japonya'nın Kyoto kentinde yer alan Doshisha Üniversitesi'nden din bilimi bölümü mezun olan yeni CEO, titiz iş ahlakı ve maliyet kontrolü konularına odaklanan bir isim olarak biliniyor.

2003 yılında Nissan'a katılan Makoto Uchida, 2018 yılından bu yana şirketin Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 

GÖREVE 2020'DE BAŞLAYACAK

Yeni CEO'nun, son bir yıldır yolsuzluk suçlamaları ile sarsılan şirketin imajını düzeltmesi bekleniyor. 

Yapılan açıklamaya göre, yeni yönetim görevine 1 Ocak 2020 tarihinde başlayacak. 

Yönetim değişikliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Nissan Yönetim Kurulu Başkanı Yasushi Kimura, "Güçlü bir liderliğe ihtiyacımız var. Bu kapsamda, herkesin birbirini desteklediği kolektif liderliğin daha şeffaf bir model olduğuna inanıyoruz. Uchida'nın şirketteki birlik ruhunu güçlendireceğini ve Nissan'ı yeniden canlandıracağını umuyoruz" dedi.

(Makoto Uchida)

Japonya'nın en büyük ikinci otomotiv üreticisi, aldığı karar ile beklentileri de boşa çıkarmış oldu.

Öyle ki, bir süredir markanın Çin operasyonun eski sorumlusu Jun Seki'nin yeni CEO olacağı konuşuluyordu.

Fakat, Mitsubishi'nin üst düzey yöneticilerinden Ashwani Gupta Nissan'ın yeni COO'su olurken, Jun Seki ise Gupta'nın yardımcılığına atandı.

ESKİ CEO'NUN DAVASI DEVAM EDİYOR

Nissan'da yaklaşık bir yıldır sular durulmuyor. 2018'in son aylarında şirketin eski CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn'un Tokyo'da tutuklanması ile başlayan süreçte, Ghosn'dan sonra CEO olan Hiroto Saikawa'da geçtiğimiz ay görevinden istifa etmişti.

Carlos Ghosn'un şirket imkanlarını kendi çıkarına kullanmak ve görevini kendi çıkarlarına alet etmek gibi suçlamalar ile karşı karşıya kaldığı dava davam ederken, Saikawa ise hak etmediği ödemeler aldığını kabul etmesinin ardından yakın bir zaman önce istifa kararı almıştı.

Yaşananlar, Nissan'ın ittifak ortağı Renault ile arasındaki ipleri de kopma noktasına getirmişti.

Bu kapsamda, Japon markanın yeni yönetiminin, Ghosn davası ile sarsılan imajı toparlama ve Renault ile devam eden ittifakın geleceğini de sağlama alma gibi zor görevi bulunuyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri