Danıştay'ın, Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yapılan merkezi sistem sınavlarına, öğrencilerin "başı açık" olarak girmeleri yönündeki kararı göz ardı edildi. MEB tarafından dün yurt genelinde yapılan açıköğretim lisesi sınavlarına bazı türbanlı öğrencilerin, "başlarını açmadan" katıldığı ortaya çıktı.


Her sınav öncesi MEB'in okullara gönderdiği yazıda bu kez, "öğrencilerin başı açık, düzenli ve aşırılığa kaçmayan kıyafetlerle sınava alınmaları" yönündeki uyarıya yer verilmedi. Bu nedenle sınavlarda türban krizi yaşandı.
Türbanlı öğrenciler, bazı illerde "MEB, kılık kıyafetle ilgili uyarı yazısı göndermedi" denilerek sınava alınırken, bazı illerde de "Bakanlığın genelgesi var, sınava giremezsiniz" diyerek okul kapısından çevrildi.

'Tutanak tutuldu'

Eğitim - İş Ankara İl Örgütlenme Sekreteri Kasım Demirci, "Öğrenciler türbanlarıyla sınava girdi. MEB'den gönderilen yönergede kılık-kıyafetle ilgili maddeye yer verilmemiş olması dolayısıyla, öğretmenler, öğrencileri kılık-kıyafet yönetmeliğine aykırı olarak sınava almak zorunda bırakıldı" dedi.
Türbanla sınava katılan öğrencilerle ilgili tutanak tutulduğunu kaydeden Demirci, "Tutanak yırtılırsa, bütün öğrenciler normal sınava girmiş gibi görülecek" diye konuştu.
Erzurum'da ise türbanlı öğrenciler sınava sokulmadı. Tepki gösteren öğrenciler, "Sınava girmiyoruz" dedi.

Milliyet

BAKMADAN GEÇME