Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Son dakika haberi Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı - İş-Yaşam Haberleri
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak amacıyla

    sade bir zorunlu karşılık sistemine geçilmesine karar verdi. Yabancı para ve TL zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe giderken, reel kredi büyümesi şartını kaldırdı. Banka zorunlu karşılık oranlarını Türk Lirası ve yabancı para cinsi kısa vadeli mevduatlarda 2 puan artırdı.

    TCMB karar ile birlikte piyasa likiditesinden 12.3 milyar TL ve 5.7 milyar dolar azalma olacağını hesaplıyor. Uygulamanın parasal sıkılaştırmay katkı sağlayacağı değerlendiriliyor. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

    VADESİZ VE KISA VADELİ MEVDUATLARDA ARTIRILDI

    Türk Lirası zorunlu karşılık oranı, vadesiz, 1 ay ve 3 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 4'ten yüzde 6'ya çıkarıldı. 6 aya kadar vadeli hesaplar için zorunlu karşılık oranı yüzde 4'te, 1 yıla kadar vadeli hesaplar için yüzde 2'de, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli hesaplar için yüzde 1'de tutuldu.

    Yabancı para zorunlu karşılık oranı ise vadesiz, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 17'den yüzde 19'a çıkarıldı. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli hesaplar için yüzde 13'te tutuldu.

    PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİNDE DE YER ALMIŞTI

    TCMB bugün yayımladığı Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin özette de zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik ihtiyacı olduğunun değerlendirildiğini belirtmişti. Para Politikası Kurulu Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıda politika faizini 475 baz puan artışla yüzde 15'e yükseltmişti.

    Özette ''Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik ihtiyacı olduğunu değerlendirdi'' denildi.

    RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

    25/12/2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’in 6 ncı maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    REKLAM

    “(1) Zorunlu karşılık oranları Türk lirası yükümlülükler için aşağıdaki gibidir:

    SON DAKİKA HABERLERİ için ayrıca HABERTURK.COM uygulamasını,

    App Store

    Google Play

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ