Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Trabzonspor "Fenerbahçe şike yapmıştır diyemiyorsan neyi konuşuyorsun" - Trabzonspor Haberleri

    Kulaçoğlu, yaptığı açıklamada, takımlardan ziyade hakem için kötü bir maç olduğunu belirterek, "Skandal bir hakem yönetimi vardı" dedi.

    Trabzonspor'un ilk yarıda penaltı pozisyonları olduğunu, hakemin bunları vermediğini öne süren Kulaçoğlu, "Penaltıya daha uzak olan pozisyonu çaldı. Çifte standart önemlidir. Aynı hatalar, Aykut (Demir) örneğinde olduğu gibi İstanbul takımlarına karşı ikinci sarı kartı gösterebilir miydi? Bunun sebebi çok kötü hakem olduğu için mi, Trabzonspor'a kasıt olduğu için mi, bahis mi, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) veya Merkez Hakem Kurulunun (MHK) Trabzonspor'a karşı tavrı mı, bunu çözmek çok zor" diye konuştu.

    Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta'nın olaylar sonrasında düzenlediği basın toplantısında çok güzel açıklamalar yaptığını ifade eden Kulaçoğlu, şöyle devam etti:

    "Muharrem Usta'nın açıklamaları çok sağduyuluydu. En azından bir önceki başkanla bu başkan arasındaki farkı ortaya koydu. Yaklaşım, nezaket, söylem ve taraftarı olaya hazırlama açısından olumluydu. Yine de tüm bu söylemlere karşın değişen bir şey olacağına inanmıyorum. Diyelim ki bu hakeme sezon sonuna kadar maç verilmedi. MHK tümden görevden alınabilir ya da istifa edebilir. Trabzonspor'un sadece bir maçında haksızlık yapıldı. Geçen sene de yapıldı. Bir maçta yapılan hata nedeniyle MHK'nın istifa etmesi çok mantıklı değil çünkü her takım aynı şeyden şikayetçi. Bir maçtan değil, koca bir olaydan bahsediyorum. Koca bir olayı Deniz Ateş Bitnel mi yaptı ya da gönderilmesi bunu değiştirecek mi? Bu kararların arkasında ne olduğunu bilmemiz mümkün değil. Galatasaray kötü gidiyor kurtarma operasyonu mu, Mustafa Denizli lobisi var deniyor o mudur, Trabzonspor'a karşı bir şey midir? Trabzonspor'a karşıysa hangi seviyedendir?"

    "TÜRK FUTBOLUNUN TEMİZLENME İHTİMALİ YOK"

    MHK'nin sürekli değiştiğini, ancak düzelen bir şey olmadığını iddia eden Kulaçoğlu, "Hangi havuzdan yeni birini getirip MHK'nin başına atayacaksınız. Türk futbolu baştan bozuk ve temizlenme ihtimali yok. Türkiye'de kirli bir futbol sistemi var ve herkes bu sistemin içinde kalmaya çalışıyor, bu sistemin içinde kalarak bu kirliliği temizleyemezsiniz" ifadelerini kullandı.

    "2010-2011 sezonunun hesabı görülmeden Trabzonspor'un liglerde mücadele etmesine gerek yok" diyen Kulaçoğlu, şunları söyledi:

    "Çünkü orada ezilen ve hakkı yenen kulübün hakkını kimse vermez artık. İspatlanmış, hakkın yeniyor, 'eyvallah' diyorsun. Demiyor gibi duruyorsun ama camianın güçlü figürleri diyor. 'Fenerbahçe şike yapmıştır, kupamızı verin' diyemiyorsan neyi konuşuyorsun? İzin verilmiş isyan sınırı var ve oraya kadar konuşup ötesini söyleyemiyorsun. O zaman bunları konuşmanın anlamı ne."

    "PROFESYONEL HAKEMLİK DE ÇÖZÜM OLMAZ"

    Hakan Kulaçoğlu, uygulanmaya başlanan profesyonel hakemliğin de yaşananları önleyemeyeceğini vurgulayarak, tüketici değil, üretici futbola sahip olunması gerektiğine dikkati çekti.

    Haluk Ulusoy federasyonu döneminde hakemlerin yönettikleri maçlardan iyi paralar almaya başladığını hatırlatan Kulaçoğlu, şöyle konuştu:

    "İyi para verdiğiniz ekip sizin ekibinizdir. O ekiple iyi şey de yapabilirsiniz kötü şey de. Federasyon, paralı hakem aldığı ve çok iyi para verdiği zaman hakem kimin dediğini yapacak, yine federasyonun. Federasyon ya da MHK kötü bir şey diyorsa yine onun dediğini yapacak. Böyle neyi düzelteceğiz? Bir karar vermemiz lazım. Güçlüyü kollamayacak, futbola siyaseti sokmayacağız. Tüketici değil üretici futbolumuz olacak. Bunlara karar verirsek hakemlik bedava da olur."

    SALİH DURSUN'UN HAREKETİ

    Kulaçoğlu, dün oynanan karşılaşmada güzel olayların da meydana geldiğini belirterek, "Bugün Türkiye'deki en vasat oyunculardan biri Salih Dursun çıktı, dünya futbol tarihine geçecek bir olay yaptı. İsterse federasyon 200 maç ceza versin, dünya tarihine geçti" dedi.

    Salih'e verilen paranın çok fazla olduğunu çünkü kendisinin vasat bir oyuncu olduğunu ifade eden Kulaçoğlu, "Artık bundan sonra oynasın veya oynamasın tarihe geçti. Çocuk 'bu rezillik' dedi ve bir şey yaptı. Bu maçın yankıları birkaç hafta sürer" diye konuştu.

    Deniz Ateş Bitnel'in günah keçisi seçileceğini vurgulayan Kulaçoğlu, şunları kaydetti:

    "Hakemin kasıtlı yaptığını ispatlarsan en fazla hakemlikten men edersin. Türk futbolunda önemli bir figür mü kendisi, değil. Herkes ona yüklenecek, herkes kendini temiz zannedecek. Cüneyt Çakır hakkındaki görüşüm de farklı değil. O da sistemin bir parçası. Türkiye'de yönettiği maçların hepsi sıkıntı. Avrupa'da fena yönetmiyor. Türkiye'de daha önce hakemliği bırakan da oldu. Başka bir Deniz hakemliği bıraktı, düzeldi mi düzelmedi. Türkiye yeni Denizler çıkartıyor. Çoban'ı gitti Bitnel'i geldi, o gider başkası gelir ama yine değişmez."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ