Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kosova'nın İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina, "Kosova Futbol Federasyonunun FIFA ve UEFA üyeliğine kabul edilmesinde TFF çok büyük rol oynadı." dedi.

Morina, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kosova futbol takımlarının, Sırpların, savaş sonrasında statları alması, oyun alanı bırakmaması nedeniyle çok zor şartlarda mücadele ettiğini belirterek, bu nedenle birçok futbolcunun yurt dışında forma giydiğini söyledi. 

Avrupa'nın pek çok önemli takımında ve Türkiye'de Arnavut futbolcuların mücadele ettiğini dile getiren Morina, Kosova'nın Balkanlar'daki savaştan sonra diğer ülkelerle eşit olabilmek için mücadele verdiğini, çok geniş kitlelere hitap eden futbolda da uluslararası arenada boy gösterme adına ciddi girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

Morina, Kosova Futbol Federasyonunun, UEFA ve FIFA üyeliği için daha önce de girişimde bulunduğunu anımsatarak, kısa bir süre önce ilk olarak UEFA üyeliğinin 28'e karşı 24 oy, ardından da FIFA üyeliğinin ezici bir çoğunlukla kabul edildiğini aktardı.

UEFA ve FIFA üyeliği başvurularında Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) her zaman desteğini yakından hissettiklerini ifade eden Morina, "Kosova Futbol Federasyonunun FIFA ve UEFA üyeliğine kabul edilmesinde TFF, çok büyük rol oynadı. Ben Türk futbolunu yakından takip ediyorum ve Türkiye'nin bu konuda bizim için neler yaptığını biliyorum." diye konuştu.

"TÜRKİYE'DEN BİRİ ÇIKTI VE 'KOSOVA FIFA'DA OLMALI' DEDİ"
Morina, Sırbistan Futbol Federasyonunun, Kosova'nın UEFA ve FIFA üyeliğini engellemek için elinden geleni yaptığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Birkaç defa denedik uluslararası arenada mücadele etmek için ama başarılı olmadı. En sonunda Kosova bu başarıyı elde etti ve UEFA'ya girdi, üyeliği kabul oldu. Ve orada gördük ki, Sırp federasyon başkanı buna karşıydı. Ama sonuçta biz bunu 28 oyla kazandık, sadece 24 ülke bize karşıydı. Birkaç gün sonra FIFA üyeliğimiz oldu. Yine orada Türkiye'nin desteği görüldü. Türkiye'den biri çıktı ve 'Kosova FIFA'da olmalı' dedi. FIFA başkanı da İtalyan ve Kosova'yı seven biri. Orada da Sırbistan yine karşımıza çıktı. Ama orada onlar için çok ters şeyler oldu. Yani onları 10'a sıfır yenmiş olduk. Çünkü yüzde 84 ülkelerden bize olumlu baktılar."

Morina, futbola meraklı olduğunu ve Türk futbolu yakından takip ettiğinin altını çizerek, Türkiye'de Galatasaray'ı desteklediğini sözlerine ekledi.