Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Galatasaray Dursun Özbek: "Adnan Polat bu işi bilmiyor mu?" - Galatasaray Haberleri

    İşte Dursun Özbek'in açıklamaları:

    "Değerli basın mensupları ve bizi izleyen Galatasaraylılar! Hepinize hoşgeldiniz diyorum. Zaman zaman bu tip basın toplantılarını düzenliyoruz. Bugün güncel gelişmeleri aktaracağım. Galatasaray'ın yıllardır gelen sorunları var. En önemlisi bana göre Gençlik ve Spor Bakanlığı ile olan sorunlar. Çok amaçlı spor salonu için görüşmelerimiz bakanlığa sunmuştuk. Galatasaray, TT Arena'nın yanında çok amaçlı spor salonunu inşa etmek için yetki belgesini aldı. Dün Ankara'ya gittik. Bakanlık ile sorunların çözümü için görüştük. Aslantepe'de yapılacak salonla için yetki belgesini aldık. Türk Telekom Arena'nın üst hakkıyla ilgili önümüzde herhangi bir problem kalmadı. Sarıyer Belediyesi'nden ruhsatı alıp 15 bin kişilik salona başlıyoruz. Ayrıca TT Arena'nın çatı ile ilgili taahüdü vardı, bu sorunu da sona erdirdik. TT Arena'nın çatısıyla ilgili anlaşma yaptık. Açılan dava geri çekildi. Sorunu çözdük ve tesis kazandık.

    "CEZAYI 1 YILA DÜŞÜRDÜK"

    UEFA'dan 1 sezon men cezası aldık. Burda ki cezaya esas teşkil eden konu geçmiş yıllarda yaptığımı zarar nedeniyle ceza aldık. UEFA bizi inceledi 2011-2014 arası zarar etmiştir. 3 senede 30 milyon Euro'luk sınırı aştığı için 2 sene men edilmesi istendi. Galatasaray UEFA'ya verdiği sözleri tutmadığı için 2 sene men cezası verilmek istendi. Biz yeni yönetimiz diyerek savunduk. Mahkemede gerekli savunmaları yaptık. Mali yapımızı iyileştirmek için göreve geldiğimizi söyledik ve cezayı 1 yıla düşürdük. Nihai karar elimde şuan 2 sene değilde 1 sene olarak cezamız kesinleşti. Ayrıca Galatasaray'ın tablosunu inceledik. Cezaya esas teşkil eden konu 2011-2014 yılları arasında Sportif A.Ş'nin yapmış olduğu zarar. Galatasaray'ın 65 milyon Euro'yu geçmemesi gerektiğini söylediler. Biz bu sezon bütçemizi 60 milyonEuro olarak realize ettik.

    "UEFA'YA YANLIŞ SÖYLEMLER GİDİYOR"

    Biz kadromuzu bu yıl 60 milyon Euro seviyesinde tuttuk. UEFA'nın bunun dışında bize verdiği bir ceza yok. Bu net anlaşılsın. Sanki farklı bir gelişme varmış gibi, olumsuz bir durum olacakmış gibi davranılıyor. Bu yanlış söylemler UEFA'ya da gidiyor. Böyle olunca UEFA'da şüpheleniyor daha farklı durumlar mı var diyor. Burada sanki bir şey varmış gibi yanlış açıklamalar yapılıyor. UEFA'ya kulübümüz iyi gösterilmiyor. Bunlar çok yanlış.

    "BİLGİ ALMAK İSTEYEN BENİ ARASIN"

    Galatasaray hakkında bilgilenmek istiyorsanız benim telefonum siz de var. Bana ulaşabilirsiniz benden bilgileri alabilirsiniz. Nihai karar elimize gelmesine rağmen biz rahat değiliz. Çünkü bu karar ilk ve yanlışlar olabilir değişebilir. Galatasaray'ın yıllanmış, çok eskilerden gelen ve güncelde olan bazı sorunları mevcut. UEFA, '3 yıl üst üste 30 milyon Euro zarar etmeyeceksin' diyor. UEFA, Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde ilk cezayı Galatasaray'a verdiğini söylüyor. Biz bu nedenle tedbiri elden bırakmadan hareket ediyoruz. Biz bu karar yokmuş gibi hareket etmeye devam ediyoruz. Yani 3 sene içinde 30 milyonEuro zarar etmemeye dikkat ediyoruz.

    "KİTAPTA '30 MİLYON EURO ZARAR EDEBİLİRSİN' YAZIYOR"

    2015-16 yılında zararımız 17 milyon Euro. 55 milyon Euro'dan buraya geldi. Bu yıl ise kar etmenin peşindeyiz. Zarar yok. Benim hedefim 2016-2017 yılında Galatasaray'ın zarar etmemesi. Bunun için uğraşıyoruz. Biz rakiplerimizin UEFA ile yaşadıkları sorunlara da baktık. Rakibimiz olan bir kulüp savunmasına baktık inceledik. Yönetim kurulu ile sorunları masaya yatırdık. Sorunların çözümü konusunda gelişmeler oldu ve nihayete erdi. Kitapta 30 milyonEuro zarar edebilirsin yazıyor. UEFA kulüplerde ki iyileşmeye göre kararlar veriyor. Buna dikkat ediyoruz.

    "KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE ELEŞTİRMEYİN"

    Geçmişte yapılan hata 120-130M borç varken UEFA'ya biz bu zararı düzeltiriz denmiş. Biz UEFA'ya 2 sene de bunu düzeltiriz kar ederiz dediğimiz için bizi böyle takip ediyorlar. Herkese bu bilgileri verebilirim. Hangi bilgi belgeyi istiyorsanuz Galatasaray'a dair bana ulaşın size istediğiniz bilgileri çıkarır veririm. Kulaktan dolma bilgilerle Galatasaray'ı eleştirmeyin. Galatasaray'a zarar veriyorsunuz. Bana sormadan doğru bilgiyi almadan yazdıklarınız doğru değil. Gerçeklere dayanmayan eleştiriler doğru olmaz ve zarar verir. Sadece UEFA ile ilgili değil Galatasaray'la ilgili her konuda bana telefon açın sizden kaçarsam cevap vermezsem haklısınız...

    "1.5 MİLYAR LİRAYA VARAN BORCUMUZ VAR"

    Yapacağımız genel kurulun amacını size açıklayayım. Mali konularla ilgili defalarca toplantı yaptık açıklama yaptım. Galatasaray yaklaşık 1,5 milyar TL'ye yakın borç yükünün altındadır. Bu borcun 230 milyon Dolar'ı bankalara olan borçlar. Şu an muhattap olduğumuz gerçek şu! 1.5 milyar liraya varan bir borcumuz var. Bu borç yükünü nasıl çözeceğimizi düşündüğüm için... Galatasaray'ın bütün gelirleri temliklidir. Bunun için yeni gelirler yaratmak zorundayız yoksa bir çözüm üretemeyiz. Galatasaray yeni kaynak yaratmak zorundadır. Tüm gelirleri temlik altında. Bir çözüm üretemezsek daha çok sıkıntı yaşarız. Galatasaray'ın mali sıkıntısı olmaması lazım. İyi yönetilip, iyi hesap yapılırsa mali sıkıntı yaşanmaz. Manifestomda Galatasaray iyi yönetilirse mali sıkıntı çekmez var ama yeni kaynakta üretmek zorunda olduğumuzda yazıyor.

    "30 MİLYON DOLARLIK DEĞERİ 80-100 MİLYONA ÇIKARDIK"

    Yeni kaynaklar yaratmak zorundayız. Bunun en canlı örneği Mecidiyeköy'de yapılan otel inşaatı. Mecidiyeköy'deki arazimizi 2015'de değerlendirdik. Biz buraya bir bina diktik 17 bin m2 kapalı sahamız var. Biz bu kapalı alanlarla beraber 85 milyon dolarlık bir değer yaptık. Biz 30 milyon dolarlık değeri 80-100 milyona çıkardık. Mecidiyeköy'deki arsanın değeri 20 milyon Dolar. 10 milyon Dolar da harcama yaptık. Şimdiki değeri 85-100 milyon Dolar. Biz orayı arsa halinde satsaydık 20 milyon Dolar kazanacaktık. Fakat şimdi satarsak 85-100 milyon Dolar kazanabiliriz. Sizin bir arsanız olsa onu satıp gelir mi elde etmek istersiniz, yoksa arsayı değerlendirip daha çok para kazanmak mı? Burada herkes der ki arsayı geliştirip satmak daha karlıdır. Biz bu yaptığımızı Riva ve Florya'da da yapmak istiyoruz.

    "ADNAN POLAT BU İŞİ BİLMİYOR MU?"

    40 sene önce Selahattin Beyazıt Riva'yı almış. Adnan Polat da imar izni aldı. Niye yaptı bunu? Adnan Polat iş bilmiyor mu? Soruyorum size Adnan Polat niye Riva'ya imar izni aldı? Adnan Polat neden uğraştı, neden imar etmeye çalıştı? Onun bu işte ne kadar deneyimli olduğunu bilmeyen var mı? Doğru bir iş yaptılar bu hamleyi yapmak zorundaydılar. O dönem denendi firmalarla görüşüldü ama bir şey yapılamadı. Biz ise ilerleme kaydettik somut duruma getirdik. Yönetimimiz burayı değerlendirmek için çalıştı ve başarı çizgisini yakaladı. Kimse burada olayı farklı yorumlamasın. Riva üzerinde çalışmalar yapılmış fakat sonuç alınamamış. Demek istiyorum ki çalışmalar yapılırken en iyi sonuçlar alınmalı. Riva'da yapılacak olan tesislerin ismini Selahattin Beyazıt Tesisleri yapmak istiyorum. Genel kurula bunu sunacağım.

    Bu proje tek başına yapabileceğimiz bir proje değil. Kendimize en uygun partneri de seçmek zorundayız. Biz böyle hareket ettik. Mecidiyeköy'deki araziyi 2015 sonu itibariyle değerlendirdik. Arsanın değeri yaklaşık 66 milyon TL. Biz buraya bir bina diktik. Finansmanını da bulduk. Camları takılıyor, içinin dekorasyonuna geçiliyor.

    "FLORYA BİZE YETMİYOR"

    Florya bize yetmiyor. Burada sadece 2 tane nizami futbol sahası var. Birinde A Takım, diğerinde altyapı takımları oynuyor. Galatasaray'ın konumuna uygun olarak mevcut tesislerinin gelişmesi durumu var. Ben bunu inşaat yapmak için söylemiyorum.

    Siz bugün Florya'ya bir şey yapmak isterseniz. Bizim yaptığımızdan fazlasını yapamazsınız Florya bize yetmiyor. Burada sadece 2 tane nizami futbol sahası var. Birinde A Takım, diğerinde altyapı takımları oynuyor. Peki biz bir kulübüz bize Florya yetiyor mu? Gezin antrenman sahalarına bakın. Bizim tesisimiz bir çok takımdan daha zayıf. Florya, Süper Lig'de oynayan takımların çoğunun tesislerinden daha kötü durumda. Galatasaray'ın büyüklüğü için bu çözülmeli. Biz 30 yıl evvel ne yapılmışsa orada kalmalı mıyız kardeşim? Bence Galatasaray gibi kulübün daha iyi bir tesisi olmalı. Eğer altyapımızdan faydalanmak istiyorsak en az 3 idman, 2 maç yapacakları sahaları olması lazım. A Takım'ın da öyle.

    "CAVANDA VE SİNAN BURADA SAKATLANDI"

    Yani biz bu eksikleri olan tesiste olamayız. 30 yıl önce yapılmış yetersiz bir yerde kalmalı mıyız? Daha iyi bir tesis lazım. Cavanda burada oynadığımız Karagümrük maçında sakatlandı. Sinan Gümüş de idman sahasında. Bunları çözmemiz gerekiyor. Bizim yapmamız gereken daha büyük spora endeksli ve başarıyı tetikleyecek bir alana geçmeliyiz. Bununla ilgili çalışıyoruz. Mecidiyeköy'de ki arazimiz daha önce sahaydı öyle mi kalsaydı? Hayır biz de Avrupa kulüplerinin yaptığı gibi değerlendirmeliyiz Ben yeni bir şey söylemiyorum. Real Madrid'i Barcelona'yı Manchester'ı açın okuyun. Hepsinin hikayesi Galatasaray gibi.

    "STADA 10-15 DAKİKA MESAFEDE ARSA İSTEDİM"

    Barcelona gibi kulüpler bizim gibi girdikleri darboğazdan nasıl çıkmış hepsine bakın, hepsi bizim yaptıklarımızı yapmış. Sadece Barcelona değil benzer durumda darboğaza girmiş ve buradan çıkmış tüm kulüpleri en ince detayına kadar inceledik. Bir konuda yanlış anlaşıldım Florya'yı taşıyamıyorsak ben yokum dedim. İzin vermezseniz başkanlıkta yokum anladılar. Ben Florya'yı taşıyacak daha iyi yer bulamazsam bunu yapmam demek istedim. Bunu düzelteyim yanlış anlama ortadan kalksın. Florya'dan Escort mahiyetinde stada ulaşım 1,5 saati buluyor. Florya'dan maç günü stada ulaşmak 1,5 saat sürüyor. Otobüs içerisinde 1,5 saat yolculuk futbolcuları yoruyor. Bu nedenle kamu ile yapılan görüşmelerde stada 10-15 dakika mesafede bir arsa vermelerini istedik. 'Stada 10-15 dakikalık bir yerden bize yer vereceksiniz' dedim. Biz Florya'yı stada yakın daha iyi bir tesise taşıdık. Peki Florya sizin olsa ne yaparsınız? Buranın değerlendirilmesi gerekir.

    "500 MİLYON DOLAR GELİR ELDE EDECEĞİZ"

    Biz de burayı değerlendirdik, çalışmalarımızı yaptık, ekspertiz kurumlarının araştırmalarıyla maximum seviyeye getirdik. Emlak Konut ile yaptığımız çalışmalar bu yöndedir. Biz de bir sürü insanlarla görüştük ve sonunda Emlak Konut uygun dedik. Her konuda şeffafız. Bu kararları alırkende bir kurum kurduk. Değerli tecrübeli kişilerden oluşan bir kurul. Bu 'proje kurulu' genel kurul için yaptığımız çalışmaları incelesin dedim. Görüşlerinizi anlatın herkes görsün bilsin dedim. Riva ve Florya projelerinden orta vadede yaklaşık 500 milyon Dolar gelir elde edeceğiz."

    (Hürriyet)

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ