Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Sezon başından bu yana taraftarlarının bu tavrı nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan siyah-beyazlı kulüp, fanatik taraftarlarının bu tutumu sonucu önemli miktarda para cezası ödemek zorunda kaldı.

Takımın en büyük destekçisi olan taraftarlar, küfürlü tezahüratları ve saha olayları nedeniyle kulüplerinin Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından defalarca cezalandırılmasına sebep oldu. Beşiktaş Kulübü'nün, Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda Galatasaray ile yaptığı son maçta taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle aldığı 48 bin 750 liralık ceza sonrası bu sezon ki toplam para cezası 1 milyon 28 bin 750 liraya ulaştı.

Süper Final'de de ceza aldı
Kulüp, Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu'nun ilk haftasında Galatasaray ile oynanan maçta da ağır ceza aldı.

PFDK, Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan müsabakada, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle Beşiktaş'a 2 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezası verirken, ayrıca, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle de 40 bin ve takım halinde sportmenliğe aykırı hareket nedeniyle 8 bin 750 lira olmak üzere toplamda 48 bin 750 lira para cezası uyguladı.

Süper Final'de kalan maçları kadınlar ve çocuklar izleyecek
Galatasaray maçı sonrası PFDK tarafından ayrıca 2 maç seyircisiz oynama cezası alan siyah-beyazlı takım, cezanın Tahkim Kurulu'ndan dönmemesi halinde bu sezon toplamda 5 maçını erkek seyircilerinden yoksun oynamış olacak.

Daha önce Ziraat Türkiye Kupası'nda Gaziantep Büyükşehir Belediyespor ve ligde Mersin İdman Yurdu maçlarını, federasyonun bu sezon ki uygulaması nedeniyle sadece kadınlar ile 12 yaş ve altı çocukların önünde oynayan Beşiktaş, ligde Trabzonspor maçında da erkek taraftarlarının desteğinden yoksun kalmıştı.

Beşiktaş, son olarak aldığı 2 maç ceza nedeniyle Süper Final'de kendi sahasında Fenerbahçe ve Trabzonspor ile yapacağı maçları yine sadece kadın ve çocuk taraftarlarının önünde oynamak zorunda olacak.

Bu arada, Beşiktaş, bu sezon bir kez de saha kapatma cezası alırken, bu ceza nedeniyle Orduspor ile Fiyapı İnönü Stadı'nda yapması gereken mücadeleyi Antalya'da oynamak zorunda kalmıştı.

Gişe hasılatından da oluyor

Beşiktaş, aldığı cezalar nedeniyle ayrıca seyirci hasılatında da büyük zarara uğradı.

Daha önce aynı nedenlerle zarar gören siyah-beyazlı kulüp, en büyük zararı ise Süper Final'de çekecek.

Süper Final'de Fenerbahçe ve Trabzonspor gibi iki önemli takımla kendi sahasında karşı karşıya gelecek Beşiktaş, ceza nedeniyle büyük bir hasılattan da yoksun kalacak.

Para cezası aldığı maçlar
Beşiktaş Kulübü'nün, PFDK'dan bu sezon para cezası almasına neden olduğu maçlar ve para miktarları şöyle:
Eskişehirspor-Beşiktaş: 5 bin lira
Beşiktaş-Ankaragücü: 7 bin 500 lira
Mersin İdmanyurdu-Beşiktaş: 30 bin lira
Beşiktaş-Fenerbahçe: 95 bin lira
Gençlerbirliği-Beşiktaş: 5 bin lira
Beşiktaş-Galatasaray: 235 bin lira
Manisaspor-Beşiktaş: 5 bin lira
Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor: 10 bin lira
Beşiktaş-Eskişehirspor: 60 bin lira
Ankaragücü-Beşiktaş: 7 bin 500 lira
Beşiktaş-Gaziantepspor: 120 bin lira
Kayserispor-Beşiktaş: 20 bin lira
Fenerbahçe-Beşiktaş: 125 bin lira
Sivasspor-Beşiktaş: 5 bin lira
Beşiktaş-Gençlerbirliği: 240 bin lira
Galatasaray-Beşiktaş: 10 bin lira
Beşiktaş-Galatasaray: 48 bin 750 lira