Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftasonunun yılın en soğuk günleri olacağı konusunda uyardı; önümüzdeki hafta yoğun kar yağışı olacak. 

HABERTURK.COM'a konuşan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Genel Müdürü Ahmet Uçar, yılın en soğuk günlerinin yaşanacağı haftasonu için İstanbul ve Ankara'da sıcaklıkların; Ankara için -10 ile -15 derece, İstanbul için ise; -2 ile -5 derece arası olacağını açıkladı. 

'BATI VE İÇ KESİMLER DOĞU'DAN DAHA SOĞUK OLACAK'

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Genel Müdürü Ahmet Uçar, Doğu Bölgesi'nde devam eden kar yağışı nedeniyle Doğu'da hava sıcaklığının normal seyrettiğini ancak Batı ve İç Anadolu'da sıcaklıkların Doğu'dan daha az olacağını ifade ederek önümüzdeki hafta için uyardı. 

İLK ÜÇ GÜNE DİKKAT!

Batı ve İç Anadolu'da en soğuk günlerin 24 Ocak Pazar,  25 Ocak Pazartesi ve 26 Ocak Salı günü yaşanacağını ifade eden Uçar, soğuk hava dalgasının 1 hafta boyunca süreceğini ifade etti.  Ahmet Uçar Batı ve İç Anadolu Bölgeleri'nde 27 Ocak Çarşamba gününe dek 'yılın en soğuk' günleri yaşanacağını da sözlerine ekledi. 

Ahmet Uçar ayrıca: 'Geçmişte yılın en soğuk gün rekoru Ankara -25 derece ile, İstanbul ise -9.7 derece ile görmüştü ancak bu yıl görülecek en düşük sıcaklık; -10 ile 15 Ankara, -2 ile -5 Arası İstanbul'da ölçülecek' dedi. 

İL İL HAVA DURUMU

METEOROLOJİ'DEN KARADENİZ'E KAR UYARISI! 

Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yapılan açıklamaya göre; Orta Karadenizin iç kesimlerinde görülen kar yağışlarının akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak Tokat, Amasya, Çorum ile Ordu, Samsun ve Giresun'un iç kesimlerinde kuvvetli, yer yer yoğun olması bekleniyor. Yağışların Cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren Amasya ve Çorum çevrelerinde etkisini kaybedeceği, diğer illerimizde kıyı kesimler dahil olmak üzere yoğun kar yağışı şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışına karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

8 ŞEHİRDE DON, TİPİ VE ÇIĞ UYARISI! 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde Marmara ve Batı Karadeniz'de çığ, tipi ve don uyarısı yapıldı.

Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de yarın (22.01.2016 Cuma) başlayacak kar yağışlarının Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’nun kuzeyi ile Sinop’da önümüzdeki hafta başına kadar kuvvetli ve yer yer yoğun olması (20 – 50 cm kar yüksekliği) beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (Buzlanma, don olayı, tipi şeklinde kar yağışı, çığ düşme riski ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.