Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Selin ÖZAVCI\GAZETE HABERTÜRK

 

 

TİYATRO - PERFORMANS

Uluslararası turnesine İstanbul’da, Zorlu PSM’den başlayacak olan, Broadway’in dev prodüksiyonu Shrek Müzikali, 22 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında 22 şov boyunca her yaştan hayranını misafir edecek. Müzikal, 10 konteynerlik dev seti, 60 kişilik kadrosu ve canlı orkestrasıyla müzikal tarihinin en renkli ve eğlenceli yapımlarından biri... Orijinal dilinde seyirciyle buluşacak müzikal, Türkçe üst yazı ile sahnelenecek.

Sarıyer Sanat Tiyatrosu, bu tatile özel 7 farklı oyun programı hazırladı. Her yıl sömestr tatiline özel tiyatro şenliğiyle her yaştan çocuğu tiyatroya çeken Sarıyer Sanat Tiyatrosu, 25 Ocak - 5 Şubat tarihleri arasında hafta içi her gün Akatlar Kültür Merkezi’nde, 26 - 29 Ocak tarihleri arasında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sahne alacak.

Çocuk Müzikalleri Festivali, yarıyıl tatili boyunca her gün saat 13.00’te Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde başlıyor. Tiyatro Alkış, Pinokyo’dan Çizmeli Kedi’ye, Sevimli Periler’den Oyuncaklar müzikaline kadar birçok temsil küçük sanatseverlerle buluşacak.

Fransız yazar ve pilot Saint-Exupery’in dünyaca ünlü hikâyesi Küçük Prens, muhteşem sahne prodüksiyonu ve birbirinden ünlü oyuncularıyla 27 Ocak Çarşamba gecesi Bostancı Gösteri Merkezi’nde sahneleniyor.

Öğrenciler Metroport’ta bugün saat 15.30’da “Kış Rüyası” isimli çocuk tiyatrosuyla hem keyifli vakit geçirecek hem de onlarca sürpriz hediyeleri kazanma şansı yakalayacak. Pazar günü de tüm çocuklar yüz boyama ve eğlenceli yarışmalarla hafta sonunun tadını çıkaracak.

BAŞKA NELER VAR?

Bu sene 35.’si düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın teması “Gelecek İçin Hayallerim” olarak belirlendi. Çocukları, gelecekten beklentilerini hayal dünyalarıyla birleştirerek resimle anlatmaya davet eden yarışmaya son başvuru tarihi 15 Nisan olarak belirlenmiş. Yarışmanın ödülleri arasında ressam Prof. Ergin İnan tarafından verilecek resim eğitiminin yanı sıra profesyonel resim malzemelerinden oluşan resim çantası ve Samsung tablet de var. Yarıyıl tatilini değerlendirmek isteyen 6 - 14 yaş çocuklar, haydi resim kâğıtlarınız ve renkli kalemlerinizi çıkarıp hayallerinizi çizmeye başlayın.

Maker Çocuk Yarıyıl Kampı’nda 25 Ocak - 29 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek City X Programı ile 7-10 yaş arası çocuklar birer uzay kâşifi olacak. Stanford Tasarım Okulu tarafından yazılan City X Programı, bu boşluğu doldurmak için geliştirilen bir oyun; bu oyunda kâğıt, kalem, oyun kartları, oyun hamuru ve 3D yazıcıları kullanılıyor.

Kadıköy Belediyesi, 25 Ocak’ta başlayacak yarıyıl şenliğiyle çocuklara; Caddebostan Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Çocuk Sanat Merkezi ve Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek tiyatro, bale, sanat dallarıyla ilgili atölyeler ve birbirinden eğlenceli, öğretici toplam 126 ayrı etkinliğin olduğu bir program hazırladı.

Minik Kalplerle Elele Derneği (Mika-Der) işbirliğiyle düzenlenip Capitol Muse Project’te 31 Ocak’a kadar görülebilecek olan Mutluluğa Çağıran Oyuncaklar projesinde; Nilüfer, Kenan Doğulu, Kürşat Başar, Ayşe Arman, Erol Evgin, Perran Kutman gibi isimlerin çocukluk dönemlerinden bu yana sakladıkları oyuncakları sergileniyor. Proje, ağır travma altındaki 40 çocuğun hayatla barışması amacıyla Tekirdağ Çerkezköy’de temeli atılan Çocuk Destek ve Rehabilitasyon Merkezi’ne destek olacak.

Çocukların hayallerindeki deniz canlılarını resmedip dev akvaryumda yüzerken izleyebildikleri ‘Resim Akvaryum’, sömestr tatilinde Sea Life Akvaryum’da onları bekliyor. Bu akvaryumda balıkları çocuklar tasarlıyor, çiziyor sonra da multimedia tarayıcıdan geçirip yüzerken izliyor.

SANAT ATÖLYELERİ

Akbank Sanat, yarıyıl tatili boyunca birbirinden eğlenceli ve yaratıcı atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Yaratıcı dramadan oyuncak heykele, linol baskıdan mozaiğe hafta içi ve gündüz saatleri seçenekleriyle gerçekleştirilecek atölyeleriyle çocuklar hem birlikte hem de aileleriyle eğlenirken, öğrenme fırsatı bulacak.

Pera Eğitim, 1960’lardan günümüze pop müzik ve video sanatı ilişkisini ele alan, çeşitli sanat akımlarını ve farklı müzik türlerini içeren “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ile Pop Müzik İlişkisi” sergisi kapsamında çocuklara yedi farklı atölye çalışması sunarken; “Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü” sergisi kapsamında da beş ayrı atölye düzenliyor. Çocuklar, sergide yer alan eserlerin öykülerini keşfederken desen ve resimler üzerinden figür ve bedeni inceleyerek duygularını özgürce ifade edebilmeyi öğrenecek.

Kraft Sanat, 5-12 yaş çocuklar için Junior Sömestr Sanat Kampı düzenliyor. Plastik ve görsel sanatlar alanında deneyimli uzmanlarla yapılacak atölye çalışmaları, 25 Ocak - 29 Ocak tarihleri arasında, hafta içi her gün 10.00-13.00 saatleri arasında düzenlenecek.

İstinyePark Güzel Sanatlar Parkı atölye programında çocuklar, farklı resim türleriyle tanışacak. Atölye çalışmalarına katılan çocuklar; dünyaca ünlü portre, manzara ve natürmort resimlerinden esinlenerek hayal gücüyle kendi eserlerini yaratacak. Klasik dönemden pop art’a kadar geniş bir yelpazeye yayılan dönem ve akımları, öğretici ve eğlenceli atölyelerde deneyimleme fırsatını elde edecek.

Dotkanyonda tarafından hazırlanan çocuklar için tiyatro atölyeleri, 23 Ocak’ta Dotkanyonda sahnesinde başlıyor. Bir ekip olabilme çalışmaları için “Sahnede Ekip Ruhu”; aslında var olmayan bir durumu ya da mekânı hayal edip onun içinde hareket etme çalışmaları için “Hayaller Hayaller”; sahnede birbirlerinin hikâyelerini tamamlayarak tiyatroya dair doğaçlama çalışmalar için “İçinden Geldiği Gibi”; ortak karar verilen bir hikâyeyi yönetip sahnelemek için “Yaz / Oku / Yönet” atölyeleri yarıyıl tatilinde çocukların hayal gücünü sahneye çıkaracak.

Zorlu Alışveriş Merkezi atölye programında minik ziyaretçiler etkinlik alanında yaratıcılıklarını geliştirme fırsatı yakalayacak. Etkinliklere katılan çocuklar Picasso için tasarlanan özel alanda kâğıttan heykeller yapacak, Da Vinci alanında günlük malzemelerden minik mekanizmalar tasarlayacak, Monet alanında kendi küçük su bahçelerini yaratacak.

Akmerkez, Pace Çocuk Sanat Merkezi işbirliğiyle 25 Ocak-5 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikte çocuklar; Picasso, JeanMichel Basquiat, Van Gogh, Mimar Sinan, Antoni Gaudi gibi sanatçıların yaklaşımlarını ve eserlerini, eğlenceli bir yolla öğrenecek. Çocuklar, tatil boyunca 12 sanatçı hakkında bilgi edinerek yaratıcı ve eğlenceli çalışmalar yapabilecek.

EĞLENCELİ PROGRAMLAR

Cartoon Network, yarıyıl tatili için İstinye Park’ta çocuklara özel bir program hazırladı. 23-31 Ocak tarihlerinde yapılacak etkinlikte, aileler çocuklarıyla birlikte dev sürpriz kutu Toon Machine’de hem eğlenecek hem de Cartoon Network’ün sevilen çizgi karakterleriyle tanışacaklar.

Legoland Discovery Centre, 22 Ocak’ta başlayan sömestr tatili boyunca karne heyecanı yaşayan çocukların tatil coşkusuna ortak olacak. Mekân, sunduğu eğlenceli ve öğretici etkinliklerle 3-10 yaş arası çocuklu ailelerin tatil boyunca buluşma noktası olacak. Çocuklar; 4D sinema heyecanı yaşayabilir, Master Model Builder’dan LEGO sırlarını öğrenebilir, Miniland’de tanınmış dünya yapıtlarını görebilir.

Alvin ve Sincaplar, 23-31 Ocak tarihleri arasında Trump AVM’de çocuklarla buluşacak, özel şovlarıyla çocukları eğlendirecek. Ayrıca kurulacak kaykay pistinde çocuklara eğitim verilecek. Gösteri sonunda tüm çocuklara Alvin ve Sincaplar posteri hediye edilecek.

ArenaPark’ta sömestr eğlenceleri 24 Ocak’a kadar sürecek. Bilim Şenliği, Bremen Mızıkacıları ve Maskot Show ArenaPark’a gelen küçük ziyaretçileri bekliyor.

Minopolis Çocuk Şehri, birbirinden keyifli aktiviteler hazırladı. İki haftalık tatil süresince eğlendirici ve eğitici pek çok etkinlik ile birlikte özel şovlar, tiyatro gösterileri, define oyunları ve atölye çalışmaları hem çocuklar hem de aileleri için iyi bir alternatif oluşturacak.

İstanbul Optimum Outlet, sömestr tatilinde büyük küçük herkesin sevdiği çizgi film kahramanı Scooby Doo ve meşhur arabası Mystery Machine’i 31 Ocak’a kadar 12.00’den 22.00’ye minik ziyaretçileri ile buluşturuyor.

Dünyada gösterileri yüz binlerce kişi tarafından ilgiyle izlenen İsveç’in en ünlü buz pateni grubu Liseberg Ice Show, bugün Viaport Marina Ice Park’a geliyor. Sömestr tatili boyunca dünyaca ünlü şovu meraklıları için sergileyecek olan Liseberg Buz Pateni GrubuIce Show, 7 Şubat’a kadar Viaport Marina’da olacak!