Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

SEMA EREREN / GAZETE HABERTURK

Deniz, kum, güneş üçlüsünü müzikle taçlandırmaya hazır mısınız? Malum Kilyos Babylon Soundgarden’ın bu yılki festivaliyle yaza merhaba demeye sayılı günler kaldı. Birkaç ay önce İstanbul konserinin biletleri dakikalar içinde tükenen Belçikalı grup Oscar and the Wolf da Kilyos’u sallayacak isimlerden sadece biri... Konseri öncesi telefonla sesi buğulu Oscar and the Wolf’un Max’i ile konuştuk, yaptıkları müziği sorunca hiç tereddüt etmeden şöyle söyledi: Karanlık, kirli ve seksi... Daha uzatmayalım, 10 soruda O&W.

Şöhreti hızlı yakaladınız. Kliplerinizi milyonlarca kişi izledi. Bunu bekliyor muydunuz?

Hayır, bizim için de büyük sürpriz oldu. Her şey çok çabuk gerçekleşti. n Ya müzik yapmasaydınız... Taksi şoförü olurdum; iyi sürücüyüm. Üstelik insanlarla bir araya gelmek, hayat hikâyelerini dinlemek fena olmazdı.

Söz yazarken özel hayatınızdan mı yola çıkarsınız, yoksa duyduklarımız kurmaca hikâyeler mi?

Bir şarkı üzerinde çalışıyorsam şarkıyı tamamlamadan uyumam. Enerjisi kaçar! Zaten özel hayattan doğan hikâyelerden çıkıyor çoğu, kurmaca değil. Gerçi yaş aldıkça müziğimizdeki değişim de beraberinde geldi.

Size ne ilham verir?

Âşık olmak. Başka bir şey var mı diye düşünüyorum, hayır yok... Sadece aşk!

Hayran olduğunuz bir sanatçı var mı?

Rihanna, dev hayranıyız!

Unutamadığınız dinleyici kitlesi neredeydi?

İstanbul çok iyi, enerjisi sonsuz. Hollanda ve İspanya da iyiydi. Öyle olunca biz de izleyici kadar heyecanlanıyoruz, dinlemeye gelenlerle bir an önce gidip buluşmak istiyoruz.

Sahnede izleyicisiyle göz kontağı kuran sanatçılardansınız. Dikkatinizi dağıtmıyor mu?

Hayır, aksine bizi dinlemeye gelenlerin keyfinin yerinde olduğunu görmek daha da şevklendiriyor. O yüzden bakabildiğimiz kadar gözlerinin içine bakmaya çalışıyoruz. Mutlu olduklarını gördüğümüzde gülümsüyoruz.

Sizi dinledikten sonra konserden insanların nasıl bir psikolojiyle ayrılmasını istersiniz?

“Ne istiyorsam onu yaparım, özgürüm” kafasında... 

Yakın zamanda yapmayı hedeflediğiniz bir şey var mı?

Hedef koymayı sevmiyoruz. Sonra insan onu başarmak zorunda hissediyor ve kimi zaman bu mümkün olmayınca tatminsizlik ve mutsuzluk kaçınılmaz oluyor.

Kilyos’taki konserde deniz, kum ve güneş eşliğinde müziğe doyacağız. Bu atmosfer müziğinizi etkiler mi?

Evet, konser alanı çok önemli, insanı çevresinde olan bitenler, alanın enerjisi etkiler. Güzel bir atmosfer olacak. Umarım gelenler çok keyif alır.