Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

DENİZ EGELİ / GAZETE HABERTÜRK 

1986’da piyasaya girmesinden bu yana Dockers başını aldı gitti. Özellikle de erkeklerin en rahat ettiği pantolonlardan biri haline geldi. Zira marka, 30 yıldır modanın yanı sıra rahatlığın peşinde... 30’uncu yaş gününde Dockers Global Tasarım Başkanı Doug Conklyn yeni plan ve projelerini anlattı.

 “Dünyanın en rahat pantolonunu üretiyoruz” gibi bir mottonuz vardı. Nedir o pantolonun sırrı?

Doğru fit ve kumaşın bir araya gelip doğru yapıyı oluşturması gerek. Maksimum rahatlık sağlayan inovatif modellere kadar yaptığımız her şeyde ‘rahatlığı’ tasarlama çabasındayız.

İnsanın rahat, vücuduna uygun, yakışan bir pantolon bulması memleket meselesi kadar önemli bir durum, değil mi?

Bizim için bu, fit portfolyomuzu sürekli gözden geçirmek ve fitlerimizi rakiplerimizinkinden üstün kılmak için çokça vakit harcamak anlamına geliyor! Kullandığımız kumaşlar konusunda son derece seçici olmak anlamına da elbette...

Kadınlar pantolon giyince önce poposuna bakar, erkekler pantolonda en çok neye dikkat ediyor?

Bacak şekline. Bazı erkekler daha rahat ve klasik kesimleri tercih ederken bazıları daha slim bir profil istiyor. Çok kişisel...

Kadından niye vazgeçtiniz?

Vazgeçmedik, az da olsa kadınlar için üretim yapıyoruz ama bugün işimizin odağında erkek pantolonları var.

Kadın pantolonu tasarlamak zor mu?

Zor olsa da kumaşlardaki iyileştirmeler, özellikle de streç kumaşlar, artık her bir vücut tipine uyum sağlayan modeller üretilebiliyor.

‘FİT VE AKSESUVA R TUTARLI OLMALI’

Smart casual’ın basic parçaları neler bir erkek için?

Smart-casual’ın parçaları bellidir. Khaki, blazer, spor bir gömlek ve loafer ayakkabılar...

Bu yaz sokakta nasıl erkeklerle karşılaşacağız?

Slim fitler erkek giyimini domine etmeye devam edecek. En ‘klasik’ müşterilerimiz bile koleksiyonumuzdaki slim fitlere giderek daha çok ilgi göstermeye başladı.

Erkeklerin kısa paça giyme merakı bazen komik olabiliyor, bizde paça boyu konusunda ideal ölçü nedir?

Her şeyden önce kısa paça pantolon, her erkeğe uygun değil. Ben şahsen son 35 yıldır pantolonlarımın paçasını kıvırıyorum fakat bu benim tercihim. Hangi ortam için giyindiğime bağlı olarak, koşu ayakkabılarından deri ayakkabılara kadar her şeyi daha kısa paçalarla gitmeyi seviyorum. Görünümünüzü bir bütün olarak doğru oluşturabilmek için fit ve aksesuvarlar tutarlı olmalı. İster spor ayakkabı ve slim tişörtünüzle bir chino giyiyor olun, isterseniz de şık bir gömlek ve kösele ayakkabılarla slim bir takım elbise giyin, kural her zaman budur.