AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından saat 02.00 itibarıyla yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi verildi. Buna göre, yaklaşık 85 yaralı Kütahya'da çeşitli hastanelere başvurdu.

Depremin ardından 1 kişinin panikle binadan atlayarak, 1 kişinin de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi.

Başbakanlık Kütahya'ya 2 milyon TL acil yardım ödeneği gönderdi.

Simav'da saat 11:03'te 3.9 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı daha oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da gün içerisinde deprem bölgesini ziyaret edeceğini açıkladı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI AÇIKLADI
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kütahya Simav merkezli 5.9 büyüklüğünde meydana gelen depremde şu ana kadar 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 85 kişinin de yaralandığını açıkladı. Ölüm hadisesinin göçük altında kalma şeklinde olmadığını belirten Bakan Çiçek, ''Bir vatandaşımız kalp krizi geçirmiş, diğeri ise yüksekten atladığı için hayatını kaybetmiş'' dedi.

''Tabi orada geçmişte, daha önce kayıpların da olduğu Gediz depremi olmuştu. Orada yaşayan vatandaşımız bu nedenle depreme karşı çok duyarlı. Bazen telaş olabiliyor. İki vatandaşımızı da bu nedenle kaybettik. Devlet olarak her türlü imkanı oraya sevk ettik. Bakanlarımız orada, ben de gece boyunca gelişmeleri takip ettim. Başbakanlık Kriz ve Afet Merkezi gelişmeleri takip ederek, gerekli yardımların bölgeye ulaşmasını sağlıyor. Geceyi dışarıda geçiren vatandaşlarımızdan ötürü Kızılay bölgeye çadır götürdü.''

Kütahya Valisi'yle sürekli diyalog halinde olduklarını belirten Çiçek, valiliğe para da gönderdiklerini, ihtiyaç halinde göndermeye de devam edeceklerini bildirdi. Vali'den ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi alan Çiçek, ''Şu ana kadar 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 85 kişi de çeşitli yerlerinden sarsıntıda yaralandı. 4 kişinin hayatını kaybettiği doğru değil. Basın da vatandaşları paniğe sevk edecek haberlerden uzak dursun.'' diye konuştu.

Kızılay tarafından Manisa, Afyonkarahisar ve İzmir bölge yönetim merkezlerinden iaşe ve ibate malzemeleri bölgeye gönderilmek üzere hazırlandı. Deprem nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları; İstanbul, İzmir, Bursa, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya valilikleri ile Kızılay Genel Başkanlığı arasında sağlanan koordinasyon sonucu, sağlık, güvenlik, arama-kurtarma ve olası arızaların giderilmesi için ekip ve ekipman bölgeye sevk edildi.

Bölgeye, İzmir'den 25, İstanbul'dan 25, Bursa'dan 17, Afyonkarahisar'dan 20, Uşak'tan 4, Kütahya'dan 15, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden 120 olmak üzere toplam 226 personel gönderildi.

Ayrıca, çalışmalarda kullanılmak üzere 30'u ambulans olmak üzere toplam 51 araç ile 5 arama köpeği bölgeye sevk edildi.

BÖLGEDE 5 KATLI BİR BİNA ÇÖKTÜ, 2 MİNARE YIKILDI
Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde Simav ilçesinde 1 kişi, Hisarcık ilçesinde de 1 kişi olarak açıklanırken, bölgede 100 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ancak yaralı sayısının arttığı kaydedildi.
Bölgede 5 katlı bir binanın da çöktüğü, 2 minarenin de yıkıldığı gelen bilgiler arasında.

HASTANE BOŞALTILIYOR
Simav Devlet Hastanesi Başhekimi Naci Çağlar, hastaneyi boşaltmaya başladıklarını, yoğun bakımdaki 3 hastayı Uşak'a sevk ettiklerini, diğer yatan hastaları da taburcu ettiklerini bildirdi.


"ÇADIRLAR KURULACAK, HALKIN İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK"
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Simav'daki deprem yerine gelen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, incelemelerin ardından bir açıklama yaptı. Çiftçi, "Simav'da bir, Hisarcık'ta bir vatandaş panikten balkondan atlayarak hayatını kaybediyor. 50'ye yakın vatandaşımız hafif yaralı, bir vatandaşımız ağır yaralı olduğu için Uşak Devlet Hastanesi'ne sevk ettik. Devletin bütün imkanları şu anda Simav'da seferber oldu. Başbakanımız konuyu yakından takip ediyor. Çevre bakanımız şu an Simav'a gelmek üzere. Bakanımız Cemil Çiçek ekibini kurup Simav'a gönderdi. Muhtemelen sabah Simav'da olurlar. Çadırlar kurulacak, yemek pişirilecek. Halkın ihtiyaçları karşılanacak" dedi. Vali Çiftçi, ilçeye elektrik verebilmek için çalışmaların sürdürüldüğünü aktardı.

Simav Devlet Hastanesini de ziyaret eden Vali Çiftçi, yaralılarla ve vatandaşlarla konuşarak bilgi aldı. Çiftçi, ilçe merkezinde yan yatarak bitişikteki bir binaya yaslanan 5 katlı binanın bulunduğu yerde de incelemelerde bulundu.

Öte yandan Simav'da kafa travması sonucu öldüğü bildirilen kişinin Hüseyin Oran, Hisarcık ilçesinde ise kalp krizi nedeniyle ölen kişinin Halil Yıldırım olduğu öğrenildi.

Bu arada, merkeze bağlı Karapınar köyünde 7 - 8 evde duvar çökmesi meydana geldi. Köyde can kaybı yok. Köylüler, dışarıda beklemeye devam ediyor.


AJANSLAR