Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çimşit Mezarlığı'ndaki cami ve tesislerde son rötuşlar

(Fotoğraflı)

ANKARA (İHA) - Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Sincan Çimşit Mezarlığı'nda yapımını sürdürdüğü ve yaklaşık 22 bin metrekare alan üzerine inşa edilen bin 100 kişinin aynı anda namaz kılabileceği cami ve sosyal tesislerin çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarında son rötuşların yapıldığı mezarlık alanının; morgları, gasilhaneleri ve çeşitli birimlerinin yer alacağı tesisleri hizmete girdiğinde, cenaze işlemleri çok daha kısa sürede ve tek noktadan yapılabilecek.

Modern ve düzenli tesis
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığının, mezarlıkta bulunan cami ve diğer tesislerin ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle başlattığı çalışmalar hızlandırılırken, yeni cami, modern idari tesisler ile sosyal donatı alanlarının inşasına da devam ediliyor. Ankaralıların her anlarında yanında olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, doğumdan ölüme kadar en tatlı ve en acı günlerinde de yanında olmayı sürdürüyor. Cenaze sahiplerinin her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde tesislerin modern tarzda projelendirildiğini belirten yetkililer, "Karşıyaka Mezarlığı'nda yaptığımız tesislerin bir eşini Ortaköy Mezarlığı'nda yaptık. Şimdi de Sincan'daki Çimşit Mezarlığı'nda benzer bir hizmete imza attık" dedi.

Cami içinde bin 100, cami dışında 5 bin kişi namaz kılabilecek
Cami içinde bin 100 kişinin aynı anda namaz kılabileceği alanda; hem mezarlık içi yenileme çalışmalarının hem de idari ve sosyal tesis inşaatının son aşamaya geldiğini ifade eden yetkililer, çalışmalar kapsamında çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu kaydettiler. Alttan ısıtmalı ve mekanik havalandırmalı inşa edilen cami dışında ise 5 bin kişinin namaz kılabileceği, kar, yağmur ve güneş gibi kötü hava koşullarına karşı vatandaşları koruyacak kapalı çadır sistemi kuruluyor.

Defin işlemleri kolaylaşacak
Çimşit Mezarlığı'ndaki yeni tesislerin devreye girmesiyle cenaze sahiplerinin defin işlemlerinin kolaylaşacağına dikkat çeken yetkililer şu bilgileri paylaştı:
"Cami altında 2 bay, 2 de bayan olmak üzere toplam 4 gasilhane olacak. 57 cenaze kapasiteli morgun dışında imam odaları, tabut depoları, personel odaları, cenaze levazımatçısı, çiçekçi ve cenaze sahiplerine ücretsiz çay ikramının yapılacağı bekleme salonu, engelli vatandaşların rahat şekilde abdest alabileceği yerler de dizayn edildi. Ayrıca 378 araçlık otopark bulunuyor."
3 kattan oluşan yönetim binasında cenaze defin kayıt işlemlerinin yürütüleceği Çimşit Mezarlığı'nda defin hizmetlerinde kullanılacak malzemeler de kapalı alanda korunacak. Alanda personel yemekhanesi, işçi lokali ve personel dinlenme noktaları da yer alacak. Mezarlıkta ayrıca, cenazelere ait ada-parsel bilgilerinin yer aldığı LED ekran da yerleştirildi.

Ayda 150 defin gerçekleşiyor
Cenazelere ait ada-parsel bilgilerinin yer alacağı LED ekranların kurulduğu ve toplam bin 300 dönümlük arazi üzerinde mevcut durumda ayda 150 defin gerçekleşiyor. Halihazırda kullanılan 2 gasilhane, 9 morg ünitesi ve cami, hızla büyüyen ilçede, ihtiyaca cevap vermiyor.
(SFP-BC-MK-Y)

23.01.2018 10:05:06 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.