Son Dakika
27 Temmuz 2015 Pazartesi, 10:50 | Güncelleme: İHA
EYÜP BELEDİYESİ, KIZIL CAMİİ'NİN BAKIM VE ONARIMINI TAMAMLADI
EYÜP BELEDİYESİ, KIZIL CAMİİ'NİN BAKIM VE ONARIMINI TAMAMLADIİSTANBUL (İHA) - Eyüp Belediyesi, Kızıl Camii'nin bakım ve onarım çalışmalarını tamamladı.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın tarihe ve manevi iklime sahip çıkmak adına yürüttüğü çeşitli projeler meyvesini veriyor. Kızıl Mescit veya Kiremitçi Süleyman Mescidi olarak da bilinen Kızıl Camii'nin bahçesi, türbesi ve iç bölümünün bir kısmının bakımı tamamlandı.
Karşısında Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi (1571) arkasında Afife Hanım Tekkesi ve kuzey tarafındaki Cafer Paşa Medresesiyle çevrili 1531 tarihinde Kiremitçi Süleyman Çelebi tarafından inşa edilen mescid çiçekleri ve küçük türbesiyle yeni görünümüne kavuştu. Batı cephesindeki ince kırmızı tuğladan inşa edildiği poligonal minaresinden dolayı Kızıl Mescit adını alan cami, haziresinde divan şairi Defterdar Enderun Fazıl Hüseyin Tatar-Zâde İbrahim kulu, Morali Hüseyin Efendinin oğlu Derviş Mehmed Emin Efendi, Şah Mektebi'nin baş halifesi Hafız Ömer Efendi gibi önemli isimleri bulunduruyor. Cami, kesme taş ve tuğlalarıyla dikkat çekiyor. Ahşap minberini Feyzullah Nafiz Efendi'nin eşi Hace Fâtıma Hanım koymuş, avlusundaki taş tekneyi de 18652 de Yusuf Daniş Bey yaptırmış.
Eyüp Belediyesi tarafından bakım ve onarımı yapılarak ihya edilen caminin cemaati de yapılan çalışmadan dolayı oldukça memnun olduklarını belirtti. Tarihi değerlere ve manevi iklime sahip çıkma adına çok sayıda bu tür çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Remzi Aydın, "Burada önemli olan Eyüp'ümüzün değerlerini Eyüp'e yakışan hale getirmek. Geçmişin mirasını geleceğe taşımak. Belediye olarak bu konuda üzerimize düşen ne varsa elimizden geldiğince yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.
(HÇ-ÖK-Y)

27.07.2015 10:57:09 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.