ANTALYA (AA) - Türk Hava Kurumu ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliğiyle THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlik kapsamında gösteri uçuşu gerçekleştirildi.

THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezinde 6 ülkeden 40'ı aşkın uçak ve 70'e yakın pilotun katılımıyla düzenlenen etkinlik kapsamında yapılan gösteriler sürüyor.

Akrobasi pilotu Oğuzhan Yararcan, Pitts S-2B model uçakla gerçekleştirdiği gösteride, gökyüzünde duman bırakarak tehlikeli hareketler sergiledi. Yararcan, izleyicilerden büyük alkış aldı. Gösteriyi, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Isparta Valisi Şehmus Günaydın da izledi.

Gösterinin ardından Karaloğlu, pilot Üner Beköz'ün kullandığı Invisible isimli cessna tipi uçakla kısa bir uçuş yaptı.

Uçuşun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaloğlu, THK ve BAKA işbirliğiyle Antalya'da sivil havacılığı geliştirmek, sevdirmek ve tabana yaygınlaştırmak maksadıyla bir etkinlik düzenlendiğini ifade etti.

Etkinliğe yurt içi ve yurt dışından pilotların katıldığını, program kapsamında gösteriler gerçekleştirildiğini ifade eden Karaloğlu, kendisinin de bunlardan birini izleme ve kısa bir uçuş yapma fırsatı bulduğunu dile getirdi.

- "Havacılığın tabana yayılması önemli"

Ulu Önder Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" sözünü hatırlatan Vali Karaloğlu, istikbalin de istiklalin de göklerde olduğunu, bu nedenle gelecek nesillere havacılığın sevdirilmesi gerektiğini anlattı. Gelinen son noktada güvenlik açısından insanlı ya da insansız bütün hava araçlarının ne kadar etkin olduğunun görüldüğüne dikkati çeken Karaloğlu, havacılığın tabana yayılmasının önemine işaret etti.

Etkinliği bu bakımdan da önemsediklerini vurgulayan Karaloğlu, "THK'nin bu pisti dünyada buna benzer etkinliklerin yapıldığı, yapılabileceği çok önemli havaalanlarından biri. Sivil havacılığı, hava sporlarını bu noktada geliştirebileceğimizi düşünüyorum. Aynı zamanda Antalya'da turizmi çeşitlendirmek istediğimiz alanlardan biri de hava sporları olabilir, Karain'deki bu alanı kullanarak."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER