ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi,  Ankara'da tedavi görmekte olduğu hastanede hayatını kaybetti.

ŞERAFETTİN ELÇİ KİMDİR?

1938 yılında Şırnak'ta doğan Şerafettin Elçi, hukuk fakültesinden mezun oldu. Öğrenciliği döneminde, 49'lar Davası diye bilinen "Kürtçülük Davası"ndan yargılandı. Cizre'de bir süre avukatlık yaptı. 12 Mart 1971 sonrası Diyarbakır Cezaevinde 8 ay yattı. 1977'de Mardin milletvekili seçilerek parlamentoya giren Elçi, 1978-79 yılları arasında Ecevit hükümetinde Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı. 12 Eylül'den sonra 30 ay hapis yatan ve siyaset yasaklısı olan Elçi, 1992'de 1992'de, 98 kürt aydını ile birlikte Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı'nı kurdu. Uzun bir hukuki mücadelenin sonucunda, sözkonusu vakıf, 1995'te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi. Kurduğu DKP'nin (Demokratik Kitle Partisi) kapatılmasından sonra bir süre KADEP'in (Katılımcı Demokrasi Partisi) Genel Başkanlığı yürüttü. Bu sayede, Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, "Kürt" adı ile bir kurum resmiyet kazanmış oldu. 12 Haziran seçimlerinde BDP'nin desteklediği bağımsız adaylardan biri olan Elçi milletvekili seçildi. Elçi bir süredir Ankara'da kanser tedavisi görüyordu.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE ZİYARETİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şerafettin Elçi'nin evine taziye ziyaretinde bulundu.Başbakan Erdoğan Ankara Medicana Hastanesi'nde akşam saatlerinde hayatını kaybeden Elçi'nin Birlik Mahallesi Zirve Konut Evleri'nde bulunan evine taziye ziyaretinde bulundu. Yaklaşık yarım saat taziye evinde kalan Başbakan Erdoğan daha sonra kendi evine geçti.

CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN MESAJI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şerafettin Elçi'nin vefatı dolayısıyla mesaj yayınladı.Gül, mesajında, üstlendiği görevlerde ülkeye önemli hizmetlerde bulunan değerli bir devlet ve siyaset adamı olan Elçi'nin vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini ifade etti.Mesajında, ''Deneyimli bir isim olarak, sorunların diyalogla çözülmesi, ülkedeki barış ve kardeşlik ortamının pekişmesi için yoğun gayret gösteren Şerafettin Elçi'nin eksikliği, siyaset dünyamızda her zaman hissedilecektir'' ifadesini kullanan Gül, Elçi'ye Allah'tan rahmet, ailesine ve millete başsağlığı diledi.

KILIÇDAROĞLU TELEFON ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elçi'nin vefatı nedeniyle eşi Fatma Elçi'ye başsağlığı dileğinde bulundu.

  • şerafettin elçi

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 07 Aralık 2013 Cumartesi 09:25
    allah rahmet etsin deyirli biriydi
  • seaworld84 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:58
    kim bu adam
  • Misafir 26 Aralık 2012 Çarşamba 09:39
    Büyük üstada allahtan rahmet diliyorum
Tüm yorumları göster(41)
Kalan karakter : 2000