Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Kültür-Sanat Sinema Almanya, 'Deliler'i aşırı Türk milliyetçisi buldu

    Almanya’da sinema denetleme kurulu FSK'nin incelemesinden geçen 'Deliler Fatih’in Fermanı'nın gösterimi filmin aşırı Türk milliyetçisi olduğu ve gençler için uygun olmadığı gerekçesiyle sadece gece yarısında tek seansla sınırlandırıldı.

    ‘Deliler Fatih’in Fermanı’nın yapımcı şirketi ANGEL Film, konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle; “Bu karar yanlı bir karardır. Alman hükümetinin, üç kıtaya yayılmış Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan gerçek olaylara dayanan filmi Almanya'da yaşayan soydaşlarımızın izlemesini zorlaştırmaya yönelik bu anlaşılmaz kararını şiddetle kınıyoruz. Türk sinemasını temsil eden bir yapımcı olarak bu yanlı karara inat, Türk ve Osmanlı tarihinin gerçeklere dayanan epik hikâyelerini sinemaya aktarmaya devam edeceğiz. Hakkımızı aramak için hukuki işlemleri başlatıyoruz”.

    'Deliler Fatih'in Fermanı', Osmanlı Ordusu'nun özel birliği olan 'Deliler Ocağı'ndan bir grup askerin bölgesinde halka zulüm eden Eflak Voyvodası Vlad Tepeş'e karşı Fatih Sultan Mehmet'in emriyle girdiği mücadeleyi hikâye ediniyor.

    REKLAM
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ