Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Magazin Andrea Bocelli'nin İstanbul konserinin anatomisi

    Seçkin bir kariyere sahip olan tenor Andrea Bocelli, İstanbul’da uzun yıllar hafızalarda yer edecek bir konsere imza attı.

    Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile eşi Pervin Ersoy'un da seyrettiği konserde yaklaşık 30 bin kişi Bocelli'nin aryalarıyla keyifli 2 saat geçirdi.

    Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile eşi Pervin Ersoy

    BWO Entertainment, CEO Event ve Dolmabahçe AŞ organizasyonuyla, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) desteğiyle Togg etkinlik paydaşlığı ve TURKCELL sponsorluğunda BJK Tüpraş Stadyumu’nda düzenlenen konserde Andrea Bocelli’ye soprano Serena Gamberoni, kemanist Anastasiya Petrysak ve bariton Faik Mansuroğlu eşlik etti. Marcello Rota'nın şefliğini üstlendiği İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Opera Korosu da konserde yer aldı.

    REKLAM

    Andrea Bocelli’nin 5 kez bis yaptığı konserin sonunda ekrana Türkiye’nin çeşitli blgelerinden görüntüler ve Türk Bayrağı yansıtılınca büyük coşku yaşandı.

    Hayranlarının uzun yıllardır Türkiye’ye gelmesini dört gözle beklediği Andrea Bocelli, en ünlü İtalyan ve uluslararası operalardan klasik aryaların yanı sıra satış rekorları kıran albümlerinden sürprizleriyle de uzun yıllar unutulmayacak bir konser gecesi yaşattı.

    Şırnak’tan Zonguldak’a, Uşak’tan Mersin’e, Hatay’dan, Gaziantep’e, Edirne’den Artvin’e kadar tüm ülkeden hayranları konsere büyük ilgi gösterirken, yurtdışından da klasik müzik severler konser için İstanbul’a geldi. Başta İran, Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan gibi komşu ülkeler olmak üzere 20 ülkeden müziksever, konsere büyük ilgi gösterdi.

    Andrea Bocelli, bir tenorun Türkiye'de performans sergilediği ilk stadyum konseriyle büyüleyici anlar yaşattı.

    REKLAM

    REKORLARIN MAESTROSU

    Dünyanın birçok ülkesinde on binlerce kişinin katıldığı konserleriyle katılım rekorları kıran Andrea Bocelli, birçok ilke de imza attı.

    • Kariyeri boyunca 6 kez Grammy Ödülü’ne, 6 kez de Latin Grammy Ödülü’ne aday gösterilen Bocelli’nin Hollywood Walk of Fame’de bir yıldızı da bulunuyor.

    • 2013 ve 2016'da ABD Başkanı Barack Obama ve dünyanın dört bir yanından birçok devlet başkanının katıldığı saygın Ulusal Dua Kahvaltısı etkinliğine katılan tek sanatçı unvanını taşıyan Andrea Bocelli, 11 Aralık 2017'de New York'taki NASDAQ Borsası'na davet edilerek dünya çapındaki borsalarda işlem görmeye başlayan ünlü 'Çan çalma' ritüelinin başlatıcısı oldu.

    • 2018'de 60'tan fazla ülkede yayınlanan albümü 'Sì', ABD ve İngiltere listelerinde uzun süre birinci sırada yer alarak tarihi bir başarı elde etti.

    • 12 Nisan 2020'de pandeminin doruğunda Milano Katedrali'nde sergilediği performansla da yeni bir rekora imza attı. 'Music forHope' etkinliğini eş zamanlı olarak 2.8 milyondan fazla kişi izledi ve YouTube tarihindeki en büyük eş zamanlı klasik canlı yayın izleyici kitlesine sahip oldu. Video, ilk 24 saat içinde 28 milyondan fazla görüntüleme aldı.

    REKLAM

    • 2020'de 'Believe' adlı albümünü yayınlayan Andrea Bocelli, 12 Aralık 2020'de Parma'daki Teatro Regio'dan canlı olarak yayınlanan 'Believe in Christmas', konseriyle bir kez daha tüm dünyayı kendine hayran bıraktı.

    • Mayıs 2021'de sanatçı için yeni bir meydan okuma ortaya çıktı: Roma'daki St. Peter Bazilikası'ndan Toskana'daki Lajatico kasabasına kadar 350 kilometreden fazla at sırtında yolculuk yaptı. "The Journey - Andrea Bocelli" adını taşıyacak olan bu yolculuk, sanatçının kültürel ve ruhsal yolculuğuna odaklanan bir TV belgeseli olacak.

    • Andrea Bocelli, 11 Haziran 2021'de, UEFA Euro 2020 açılış töreninin yıldızı oldu ve dünya çapında yayınlanan "Nessun dorma" performansı birçok ülkede trend listelerinin ilk sırasında yer aldı.

    • 21 Ağustos'ta Central Park’ta "NYC's Homecoming Concert" etkinliği kapsamında New York Filarmoni Orkestrası eşliğinde Bruce Springsteen, Paul Simon ve Patti Smith gibi isimlerle birlikte sahne aldı ve 60 binden fazla kişiye seslendi.

    • İtalya Cumhuriyeti tarafından "GrandeUfficialedell'Ordine al MeritodellaRepubblicaItaliana" (İtalya Cumhuriyeti Büyük Şövalyesi) unvanıyla onurlandırıldı ve San Marino İtalya Cumhuriyeti Elçisi ünvanını aldı.

    REKLAM

    • La Spezia'daki G. Puccini Müzik Konservatuvarı'ndan Opera Şanı Lisansı ve Pisa Üniversitesi'nden Hukuk Lisansı kazandı.

    • 2015'de Dünya Ekonomik Forumu’nda Andrea Bocelli'ye sanatçı, insan ve hayırsever olarak prestijli bir tanıma olan Kristal Ödül verildi. 2016 yılında Macerata Üniversitesi, Modern Filoloji'de Onursal Derece verdi.

    Andrea Bocelli'nin İstanbul'dak konserinde sahne performansında yer alanlar;

    Orkestra Şefi... Marcello Rota

    Soprano... Serena Gamberoni

    Pop Konuk... Red

    Kemancı... Anastasiya Petryshak

    Bariton... Faik Mansuroğlu

    Dansçılar... Angelica Gismondo / Francesco Costa

    Koro... İstanbul Opera Korosu

    Orkestra... İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ