Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin


Fatih Emrah ERDOĞAN/EDREMİT (Balıkesir), (DHA)BALIKESİR´in Edremit ilçesinde, cumhuriyetin ilk yıllarında ramazan topu olarak kullanıldıktan sonra depoya kaldırılan Osmanlı döneminden kalma top, konservasyon için İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı'na gönderildi.
Cumhuriyetin ilk yıllarında Edremit Belediyesi tarafından ramazan topu olarak kullanılan, üzerinde Osmanlıca envanter kayıtları bulunan top, iftar vaktinde ses fişeklerinin atılmaya başlanmasıyla birlikte depoya kaldırıldı. Belediyenin envanter incelemeleri sırasında bulunan tarihi top, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan´ın talimatıyla depodan çıkarıldı. Topun, Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan görüşme sonrasında aslına uygun olarak bakım ve onarımdan geçirilmesine karar verildi. Tarihi top, konservasyon için İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı'na gönderildi. 
Edremit Belediyesi Özel Kalem Müdürü ve Belediye Sözcüsü Tayfun Canlı, "Çanakkale Savaşlarında ve Milli Mücadele döneminde kullanılan tarihi topun durumuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı ile yazışmada bulunduk. Tarafımıza, İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı tarafından tam donanımlı konservasyon atölyesinde bir aylık bir işleme tabi tutulmasına karar verildiği bildirildi. Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Arslan öncülüğünde ilçenin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Atatürk Evi, Sabahattin Ali Evi gibi tarihi mekanların ardından, Çanakkale Savaşı´nda kullanılan tarihi topu da yeniden gün yüzüne çıkardık. Edremit'imizin kurtuluş günü olan 9 Eylül´de tarihi topu ilçemize getirerek, Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi´nde sergilemeyi planlıyoruz" dedi.DHA-Genel Türkiye-Balıkesir / Edremit Fatih Emrah ERDOĞAN
2021-06-15 15:57:31

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Balıkesir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Balıkesir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER