Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye; bu yıl dış cephede daha önce hiç kullanmadığı kadar beyaz ve gri içeren tonlara yöneldi. İç mekanda yine beyaz tonlar ve griler ön planda olsa da mutlaka renkli dokunuşlarla mekanları kişiselleştirme arayışı devam ediyor. Vurgu renklerinde mavi, yeşil, lila gibi pastel tonlar ve kırmızı dokunuşlu bejler revaçta.

2017’nin bölgesel eğilimleri

Polisan'ın Renk Şifresi Danışmanı Zeynep Tarhan Muslu’nun katkılarıyla hazırladığı araştırmaya göre, Marmara Bölgesi, iç cephede Kumsal Beji, Sade Bej ve Yalın Beyaz gibi aydınlık tonları tercih ediyor. Dış cephede de, en az iç cephedeki kadar saf ve temiz görünen Bahama Beyazı en yüksek ilgi gören renk oluyor.

Ege Bölgesi’nin en çok tercih edilen iç cephe renklerinin arasında Beyaz Düşler serisi ön plana çıkıyor. Eski yıllarda kullandığı canlı ve bol renk seçiminde bir sadeleşmeye doğru giden Ege Bölgesi’nin yine de vazgeçemediği ve yer yer vurgu yaratmayı seçtiği bir renk var ki o da Bayrak Kırmızısı… Dış Cephede ise denge ve dinginlik hissettiren, gri ailesinden izler bulunuyor. Kıyı şeridinde Marjinal Gri, Fırtına Grisi ve Kasırga Grisi bu noktada yüksek seçim almış dış cephe renkleri arasında.

Akdeniz Bölgesi’nin iç cephe seçiminde açık ve en sık tercih edilen tonların yanı sıra, altınımsı sıcak etkisiyle iç ısıtan Şampanya ve içinde bulundurduğu nötr dokunuşlarla dikkat çeken Romans Akdeniz Bölgesi’nde oldukça hakim. Dış Cephede, tercih edilen renkler arasına Maldivler Pembesi eklendi. Sıcak ikililer yaratmayı seven Akdeniz, Kar Beyazı ve Çikolata’yı da bolca kullanıyor.

Karadeniz Bölgesi, yeşil doğasıyla uyumlu tonları dış cephede kullanmakta çok haklı ve modaya gayet uygun bir tutum sergiliyor. Bejlerden uzaklaşmayı çok sevmeyen Karadeniz, iç cephede hakim kıldığı renkler arasına sıcacık bir ton olan Şampanya’yı ekledi. Dış Cephede ise sarı dokunuşlu, minimalist ve modernist renkler olan Bahama Beyazı ve Fildişi Sahili büyük etki yaratırken, Kasırga Grisi de kullanılarak, Karadeniz’e çok yakışan bir kontrast yaratılıyor.

İç Anadolu Bölgesi, ülke geneliyle ters düşmeyen bir eğilim sergiliyor. İç Cephede iklimle orantılı sarı dokunuşlar hakim. Aydınlık ve canlı bir his bırakan Sahra Beji ve Açık Fildişi adeta “Güneş mekanların içinde!” diyor ve mekanlara sıcak dokunuşlar kazandırıyor. Dış Cephede Maldivler Pembesi seçimler arasında önemli bir yer alırken, yüksek kontrast yaratan ve iddialı bir ikili renk kullanımı dikkat çekiyor; Kar Beyazı ve Çikolata! İçinde kahvemsilik barındıran bu dış mekan renk seçimleri, düzenlilik, otorite, köklenme, gelişim gibi alt mesajlar veriyor.

İç mekan renk tercihleri...

Doğu renkli, Güneydoğu açık renkli

Doğu Anadolu Bölgesi, renkleri cesurca kullanmayı seven yapısıyla dikkat çekiyor. İç cephelerde hakimiyetini son birkaç yıldır sürdüren Royal Lila’nın yanı sıra, İstanbul Yeşili ve Mutlu Mavi gibi çarpıcı renkler tercih ediliyor. Dış Cephede ise turuncu dokunuşlu renklerden Koyu Somon ve Kaju’yu açık ve yumuşak renklerden olan Bahama Beyazı ve Fildişi Sahili’ni en çok tercih edilen seçimler arasına ekledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde iç cephede genel hakimiyet açık renklerde. Daha geniş ve ferah bir his elde etmeye olanak sağlayan “Beyaz Düşler” serisi bu bölgede oldukça kullanıldı. Bu seriden Yeni İnci, Yeni Köpük, ve Yeni Pudra vazgeçilmez olan bejlere eşlik ediyor. Dış Cephede ise griler bu kez arka sıralarda kalıyor ve kırmızı dokunuşlu Çikolata ve Tuğla gibi sıcacık renkler, Kar Beyazı ve Sis Beyazı gibi dingin renklerle çarpıcı kombinasyonlar yaratılıyor.

Polisan Kansai Boya Pazarlama ve Kanal Strateji Direktörü Dilek Çolakoğlu, “Polisan Kansai Boya olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve daha fazlasına cevap veren ürün ve hizmetlerin çıkış noktası ve ilklerin rengi olmayı sürdüreceğiz.” dedi.