Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hafta sonunu fırsat bilip gezmek için Büyükçekmece sahiline gelen vatandaşlar farklı bir görüntüyle karşılaştı.

Denizin sahile vurduğu bölümdeki turuncu renk, vatandaşları şaşırttı. Vatandaşlar, bu farklı görüntüyü cep telefonlarıyla görüntüledi.

Benzer görüntüler birkaç gün önce Tekirdağ sahilinde de görülmüştü.

Marmara Denizi'nde yaşanan renk değişikliğinin biyolojik bir canlı olan planktonun çoğalmasından kaynaklandığı belirtilmişti.

SİLİVRİ'DE DENİZ TURUNCU RENGE BÜRÜNDÜ

Denizin yüzeyi metrelerce turuncu renkli madde ile kaplandı. Biyolojik olarak her yıl ilkbahar ve yaz aylarında yaşanılan 'kırmızı gelgit' olayı için Silivri Belediyesi bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada; "Deniz üzerinde gözlemlenen renk değişikliği hususuna istinaden Müdürlüğümüzce bir teknik inceleme yapılmıştır. Genellikle İlkbahar ve Yaz aylarında hava sıcaklıklarının tekrar mevsim normallerine dönmesi ve deniz suyunun ısınması nedeniyle plankton sayısı artmaktadır. RED-TIDE (kırmızı gelgit) denilen bu biyolojik olayda deniz rengi dönem dönem değişebilmekle beraber, bazen yeşilimsi bazen kiremit rengi bazen de sarı olabilmektedir. Bu kapsamda; mevcut durumda herhangi bir deniz kirliliğinin söz konusu olmadığı düşünülmektedir" denildi.