Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diplomasi son dakika : Çavuşoğlu Alman Dışişleri Bakanı Gabriel ile görüştü!

    Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya, İran ve Etiyopya dışişleri bakanlarıyla ayrı ayrı telefon görüşmelerinde bulundu.

    Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile telefonda görüştü.

    Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı ile karşı tarafın talebi üzerine görüşme yaptı.

    Çavuşoğlu ayrıca İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Etiyopya Dışişleri Bakanı Workneh Gebeyehu ile de telefonda görüştü.

    "FEDERAL HÜKÜMET İÇİN TÜRKİYE İLE DİYALOG ÖNEMLİ"

    Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Maria Adebahr, federal hükümet için Türkiye ile diyalog içinde bulunmanın ve ilişkileri düzeltmenin önemli olduğunu söyledi.

    REKLAM

    Adebahr, bugün Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bu sabah bir telefon görüşmesi yaparak, Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner'in serbest bırakılarak ülkesine dönmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini bildirdi.

    Bakan Gabriel'in görüşmede, daha önce de Türkiye konusunda yaptığı açıklamaları dile getirdiğini ifade eden Adebahr, "Bakan, Türkiye ile diyalog içinde bulunmanın ve ülkelerimiz arasında ilişkileri düzeltmenin federal hükümet için önemli olduğunu açıkça dile getirdi." dedi.

    "Yeni bir diyalogda bulunma niyetini de dile getirdiler." ifadesini kullanan Adebahr, Türkiye'de tutuklu bulunan diğer Alman vatandaşlarının serbest bırakılması için de tüm kanallardan diplomatik çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.

    Adebahr ayrıca Bakan Gabriel'in, Steudtner'in hayat arkadaşıyla bir araya gelerek, söz konusu Alman vatandaşının serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ettiğini ve gelecekte Steudtner ile de görüşeceğini belirtti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ