Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Çin, ABD'nin suçlamalarını kabul etmediğini açıkladı
0:00 / 0:00
AA / HABERTURK.COM

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Vang, Washington'u "Çin'i karalamakla" ve iç işlerine karışmakla suçlayarak ülkesinin insan kaçakçılığını durdurmaya çalışmakta başarısız olduğu yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

ABD'nin ırk ayrımcılığı geçmişinden dolayı eleştiri hakkı olmadığını belirten Vang, ABD'nin uyguladığı soykırım, ırkçılık ve zorla çalıştırma gibi insan hakları ihlallerini göz önünde tutarak bunları onarmaya çalışması gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu yılki İnsan Kaçakçılığı Raporu'nda, Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalarının da dahil olduğu devlet destekli insan kaçakçılığına odaklandıklarını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığında açıklamalarda bulunan Blinken, "Bu yılki rapor, devlet destekli insan kaçakçılığına odaklanıyor. Devletin kaçakçı olduğu 11 ülkeyi belgeliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Blinken, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskıcı faaliyetlerinin de raporlandığını belirtmişti.

Çin'in Sincan'da 1200'e yakın toplama kampı kurup 1 milyondan fazla Uygur Türkü'nü tutukladığını belirten Blinken, "Birçok tutuklu, fiziksel şiddete, cinsel istismara ve işkenceye maruz bırakılarak giyim, elektronik, güneş enerjisi ekipmanı, tarım ürünleri üretmeye zorlanıyor ve bu yılki raporda Çin'in vatandaşlarını maruz bıraktığı en korkunç ihlallerin tüm uygulamaları yer alıyor." diye konuştu.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.